MERUŇKOVÝM ŽIDLOCHOVICKEM

  • Výhledy nejenom z ikonické Akátové věže

  • Starobylé památky a dramatický příběh Maryši 

  • Sady, vinohrady, sklepy i folklor

na kole i pěšky

VÝLETY DO KRAJE NEJLEPŠÍCH MERUNĚK

Vydejte se z Brna na jih, do bohatého a úrodného kraje.  Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Akátová věž na kopec Výhon. Zastavte se ve staré kovárně v Těšanech, odkud si přivezl inspiraci Alois Mrštík pro příběh Maryši, dramatu o moci peněz, síle předsudků, svobodě i lásce.  A nezapomeňte ochutnat také vína od místních vinařů a meruňkové speciality v židlochovickém infocentru. Stáhněte si trasy do mobilu a nechejte se navigovat s mapy.cz

Co uvidíte a zažijete

PĚŠÍ VÝLET na Akátovou věž (15,8km, prodloužení plus 7,3km) začíná hned kousek za Brnem v Popovicích. Projdete zdejší bažantnicí po naučné stezce, která vede přímo k rajhradskému benediktinskému klášteru. V rozsáhlém komplexu budov přestavěných podle posledního projektu Jana Santiniho-Aichla je veřejnosti přístupný opatský chrám sv. Petra a Pavla a také Památník písemnictví na Moravě, mimo jiné s přesnými kopiemi vzácných rukopisů královny Rejčky, kterými si budete moci sami listovat. Červená značka vás zavede kolem tůně Ludmila, kde pořádají koncerty místní žáby, až do Židlochovic. V místním informačním centru mají certifikovanou vinotéku místních vín a pořídíte zde meruňkové suvenýry. Vždyť ze Židlochovic pochází zdejší "Fenzova úrodná-židlochovická". Její šlechtitel, pan Fenz, se ale nedočkal oficiálního uznání odrůdy, v 50. letech doba individualismu nepřála. Dnes je Fenzova meruňka vysazena ve volně přístupném sadu u nově vznikajícího komunitního centra a v Židlochovicích pořádají na počest tohoto voňavého ovoce Meruňkobraní. Od infocentra vede  zelená turistická na kopec Výhon, jemuž vévodí Akátová věž, známá rozhledna. Od rozhledny můžete výlet protáhnout po modré mezi vinohrady až do Nosislavi, Mají zde unikátní opevněný kostel a tvrz a náves zdobí více než sto let starý lis. Do kalendáře si zapište Nosislavské otevřené sklepy a po cestě zpět do Židlochovic na vlak je čas na malou zastávku v rodinném biovinařství Válka.  

 

CYKLISTÉ mají až do Židlochovic podobnou trasu jako pěší turisté, měří 23,4km. Ze Židlochovic se mohou vydat na západ do úrodného zvlněného kraje kolem Bratčic, zastavit se na místní minirozhledně  a hasit žízeň ve zdejším Zámeckém pivovaru či v Rajhradě v  Rajhradských klášterních sklepech. 

Velký okružní cyklovýlet krajem Maryši měří 60,6km. Vede do Těšan, dějiště dramatu Maryša o moci peněz, síle předsudků, svobodě i lásce. Právě zde pro ně sbíral Alois Mrštík látku, příběh má reálné pozadí. V Těšanech mají Maryšin rodný dům a na zdejším hřbitově je i pohřbena. Doporučujeme navštívit také krásnou technickou památku, historickou Těšanskou kovárnu. V areálu těšanské zemědělské farmy si také můžete koupit místní sýry Sir (dříve Syrer Morava). A pokud vás baví folklor, naplánujte si výlet na zdejší Národopisné slavnosti. Z Těšan vede výlet do vinařských obcí Velkopavlovické oblasti a končí rovněž ve Židlochovicích.

Hlad a žízeň 

Na velký hlad je v Rajhradě restaurace a hotel U kašny, kousek od podjezdu pod tratí na Městečku. Překvapivou nabídkou a vysokým výkonem si majitelé vysloužili zařazení do prestižního seznamu Gourmet jižní Morava 2019. Hlad v Židlochovicích uspokojí nejlépe restaurace Za komínem. Poznáte ji snadno – podle komína, kousek od řeky. Žízeň se v regionu hasí především vínem. Dávnou tradici má vinařství Rajhradské klášterní, jež je spjato se zdejším benediktinským klášterem. Zmínky o klášterních vinohradech pocházejí ze 14. století. Prodejna je otevřena ve všední dny. Další osvěžení čeká v Blučině v Malém domácím vinařství. Vína z ikonického kopce Výhon nabízí vinotéka pana Šťastného v květinářství na ulici Měnínské, nebo vinařství pana Hanuše. Pivaři si jistě nenechají ujít příležitost ochutnat vzorky v blučinském pivovaru Xaver. Vinaři mohou pokračovat do židlochovického infocentra s vinotékou místních vín (a meruňkovými dárky), nebo do biovinařství Válka do Nosislavi. Kdo se pustí do Bratčic, má šanci hasit žízeň v pivnici zdejšího Zámeckého pivovaru. A máme ještě jednu pecku – sýry Sir z Těšan (dříve Syrer), skvělé na gril i jen tak, třeba k místnímu vínu. 

Pochlubte se se svými fotkami @GofromBrno, tagujte #GofromBrno.

Akátová věž

ikonická rozhledna na Výhonu

Fenzova úrodná židlochovická

meruňka původem ze Židlochovic

Národopisné slavnosti

folklor v Těšanech

Těšanská kovárna

historická památka

Benediktinský klášter Rajhrad

klášterní komplex podle Santiniho

Nosislavské otevřené sklepy

komorní akce mimo davy

Památník písemnictví na Moravě

klášterní knihovna

Tůň Ludmila

koncertní sál místních žab

Bratčická rozhledna

na střeše vodojemu

Nosislavský vinný lis

má více než 100 let

Rukopisy Elišky Rejčky

můžete jimi listovat

Vinotéka v RTIC Židlochovice

místní vína i meruňkové dárky

Pěší výlet od kláštera v Rajhradě na Akátovou věž

Židlochovický okruh na kole

Do těšanské kovárny krajem Maryši a vína na kole

Poznejte okolí Brna - Tipy na výlety z Brna- Go from Brno

  • instagram
  • Facebook
o nás - kontakt

© Brněnsko 2019, 2020 

s podporou Jihomoravského kraje