Farma zvířat přírodní areál Zlobice Koliba

Navštivte farmu zvířat a pokochejte se výhledem z rozhledny

„Nesahat a hlavně nehladit!“ Takový pokyn v přírodním areálu Zlobice u Malhostovic neuslyšíte. Mezi ohradami můžete courat dle libosti. Kozy a ovce vás přivítají radostným mečením a bečením. Koně vám na pozdrav zařehtají a nechat se pohladit přiběhne třeba i oslík. Zvířátka už se těší na vaši návštěvu. Béééé.

Ovce a kozy tady pomáhají udržovat a zvelebovat zanedbaný prostor kopce Zlobice, který býval vojenským prostorem. Ohrazené pastviny jsou rozsáhlé, velikostí připomínají spíše nějakou menší step. Zvířata se však rozhodně nezdráhají přijít až k ohradám, ba dokonce loudit a děti si je tak mohou pohladit a nakrmit trávou, která roste v okolí.

Na farmě to žije oblíbenými a hojně navštěvovanými akcemi: pálení čarodějnic, masopust, vítání jara či zabijačky. Celoročně si pak můžete nakoupit ovčí a kozí produkty anebo si dát občerstvení v Kolibě, kterou najdete také přímo v areálu.

Vylezte na rozhlednu a pokochejte se výhledy

Co by podkovou od farmy dohodil, stojí rozhledna. Na vyhlídkový ochoz vede přesně 45 schodů, a přestože vystoupáte pouhých 9 metrů nad terén, krajinu budete mít jako na dlani. Určitě v okolí poznáte další významné body, jako jsou známé rozhledny Čebínka, Klucanina a Babylon anebo kouhoutovický vodojem.

Přibližte dětem historii místa, na které vyrážíte: z pozorovací věže důstojníci sledovali výcvik vojáků, kde dnes trávu spásají ovce a kozy, klikatily se zákopy a rezly ostnaté dráty. Po sametové revoluci začal opuštěný areál zarůstat náletovými dřevinami a všechno se nakonec změnilo v roce 2009, kdy byla dokončena přestavba věže na rozhlednu a okolo nové vyhlídky začal trávu spásat dobytek.

Jak si výlet naplánovat?

Nejjednodušší cesta z Brna je vlakem nebo autobusem do Kuřimi. Spojů tam i zpět jezdí spousta. Z Kuřimi se vydáte po červené značce, která vás po 4,6 km dovede přímo k rozhledně Zlobice.

Máte chuť na trošku delší výlet? Dojeďte vlakem do Čebína. Tady Vaše výprava začne výstupem na rozhlednu Čebínka. Pokračovat budete na přírodní památku Malhostovická pecka a odtud na rozhlednu Zlobice. Zpět do Brna pojedete z Kuřimi. Tato varianta měří 11 km.

Autem se přímo do areálu nesmí. Je nutné zaparkovat před zákazem vjezdu u silnice mezi Malhostovicemi a Nuzířovem. Po panelové cestě zbývá k rozhledně 3,5 km. Další možností je vyrazit od auta z Malhostovic.

Protože byly v posledních letech mezi Kuřimí a okolními obcemi vybudovány luxusní cyklostezky, přímo se nabízí začlenit návštěvu areálu Zlobice do cyklistického výletu.

Mapa
GPS
49.3248178N, 16.5196972E