Bučín polesí Naučná stezka Bučín

Polesím Bučín ke 300 let starému buku

Okružní výlet z Tetčic okrajem přírodního parku Bobrava

Užijte si celý den v přírodě. Na Patočkově hoře vám zavoní step a naučná stezka pak provede polesím Bučín do jeho nejhezčích zákoutí – k prastarému buku a do údolí Zlatého potoka.

 

Souhrné informace

Délka trasy
19 km
Časová náročnost
5-6 hodiny
Start
Žel. st. Tetčice
Cíl
Žel. st. Tetčice

Přes stylový mostek v pastvinách na patočkovu horu

Na hlavním nádraží v Brně nasedněte na linku S4 do Tetčic. Z nádražíčka, které byste za nádraží snad ani neoznačili, vyrazíte na nově zbudovanou stezku, která spojuje Tetčice s Neslovicemi. Mají ji rádi nejen turisté, ale i místní, kterým se tak otevřela příjemná možnost jak se pěšky či na kole vyhnout hlavní silnici.

Cestou vás jistě zaujmou dřevěné lavičky nabízející posezení s výhledem do kraje a především stylový a současně velmi praktický mostek uprostřed rozsáhlých pastvin. Nebyl postaven samoúčelně. Díky němu může dobytek volně střídat louky a lidé nemusí přeskakovat ohradníky. Pokud by se dalo říct, že si můžete užít přechod mostu uprostřed travnatých plání, tak právě tady.

Na Patočkovu horu za výhledy

Na stráni nad Neslovicemi začátkem léta rozkvétá a voní pestrobarevná směs nejrůznějších bylin. Něžná krása zahajuje sezónu již brzy z jara, kdy zde můžete obdivovat třeba i chráněný a krásně zbarvený koniklec velkokvětý. Patočkova hora ovšem stojí za výstup i kdykoliv jindy během roku. Navzdory tomu, že se jeví jako nenápadný kopeček, nabízí překvapivý výhled na okolní obce a lány pastvin táhnoucí se až daleko k Tetčicím. Lepší pohled do krajiny v okolí nenajdete.

Před dalším pokračováním se zdržte v Neslovicích

V obecní cukrárně si můžete dát sladkou odměnu za již absolvované kilometry. Navíc, pokud vás zajímá téma ochrany přírody, navštivte rodný dům Heinricha Lause. Tento přírodovědec se zabýval botanikou, zoologií a mineralogií.

Centrum Neslovic pak dotváří zvonice s kaplí sv. Gotharda a Floriána v klasicistním slohu z počátku 19. stol. a barokní kostel Narození Panny Marie. Máte-li s sebou děti, počítejte ještě se zastávkou na indiánském hřišti. Nejmladší členové výpravy se vyřádí na houpačkách a prolézačkách. Součástí areálu je i lanový park a minigolfové hřiště.

Za Neslovicemi nezbývá, než překonat kus cesty do kopce. Naštěstí Bučín není žádná velehora, takže stoupání je snesitelné a navíc záhy dojdete k odpočinkovému místu s posezením. Potom už zbývá jen kousek dojít na rozcestí Kopaniny, kde začíná naučná stezka Bučín.

Místní historii vám představí naučná stezka Bučín

Stezka bude vaším němým průvodcem nejkrásnějšími částmi přírodního parku Bobrava, jehož součástí je i lesní revír Bučín. Devět naučných tabulí v průběhu cesty vás obeznámí s místní historií. Dočtete se třeba o středověké obchodní stezce, která tudy vedla a směřovala z Brna do Ivančic nebo o zbytcích zájezdního hostince vypáleného za třicetileté války.

K památnému buku

Kousek za známým přístřeškem U Opice, kde se můžete schovat před sluníčkem i deštěm, se cesta rozděluje. Můžete samozřejmě pokračovat po turistické značce dál, ale naším tipem je neznačená odbočka k památnému buku, jehož stáří je odhadováno na 280–300 let. Na výšku měří tenhle lesní velikán okolo 35 m a po obvodu kmene má přes 580 cm – schválně kolik vás bude potřeba, abyste ho objali dokola?

Až se vrátíte zpět na značenou cestu, pokračujte stále po naučné stezce podél klikatícího se Zlatého potoka až k poslednímu přístřešku a zastavení Pod skalkou. V jeho blízkosti se nachází archeologicky neprozkoumané hradiště Tetčice. Že by nějaký zásadní objev čekal právě na Vás?

Naučná stezka vás nakonec dovede do údolní nivy říčky Bobrava. Nezdržíte se tu ale dlouho. Po žluté značce se totiž budete muset znovu přehoupnout přes kopec a vrátit se do Tetčic na vám již dobře známé nádraží, kde celý výlet začínal.

Zpátky do Tetčic a na vlak do Brna

Jen kousek za odbočkou ze silnice narazíte na Svatoplukovu studánku. Po většinu roku sice není voda pitná, ale na osvěžení v letním parnu je ledová voda ze studánky perfektní. Pokračujte dál po žluté až k hájovně na Bučíně. Odsud sice ještě kus cesty do cíle zbývá, ale naštěstí to bude už jenom z kopce. 

Za ušlé kilometry si zasloužíte pořádnou odměnu. Čekání na spoj si zpříjemněte dobrým jídlem z restaurace U Crlíků nebo U Ševčíků a řádně vychlazeným pivem nebo limonádou.

Trasu můžete jet i na kole

Stejnou trasu můžete jet také na kole a výlet spojit s dalšími navštívenými místy. V místě kde končí naučná stezka, tam kde budete přecházet přes silnici, se můžete napojit na cestu do Střelic, kde najdete obecní muzeum. Anebo se vydejte do Radostic, kde v mini zoo pobíhají exotické šelmy.

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (71.81 KB) Stáhnout