Bunkr Obec Mokrá-Horákov

Prozkoumejte areál bývalé raketové základny

Pamatujete dobu, kdy mělo Brno vojenské letiště a v okolí sídlily posádky protivzdušné obrany? Tady kousek za Líšní zůstala technika i bunkry nedotknuté časem, jako kdyby vojáci odešli teprve včera. V areálu si osaháte ještě nedávno obranyschopné vybavení. Projedete se v obrněném transportéru, můžete si zastřílet přímo na střelnici – z pravých i airsoftových zbraní anebo se zúčastnit některé z tematických akcí jako je třeba výstava veteránů. Nebo se klidně zastavte jenom na pivko, točenou limonádu a něco dobrého k snědku a nechte vaše malé nezbedy vyřádit na hřišti.

Vyrazte na prohlídku vojenských bunkrů

Sem měli civilisté vstup přísně zakázán. Celý areál chránila betonová zeď a ostnaté dráty. Ostatně ani mnozí Brňané nevěděli, že jim právě odsud armáda zajišťovala vzdušnou obranu. Do roku 1997 tu čtyři aktivní odpaliště raket obsluhovalo na osmdesát vojáků. Když obranné složky odcházely, nechaly tu po sobě těžkou techniku i bunkry. Po letech chátrání se opuštěného areálu ujali nadšenci, kteří tu vedou prohlídky, starají se o techniku a část areálu základny dokonce přetvořili na zábavní areál pojmenovaný Bunkr.

Zajímáte-li se o vojenskou historii, rezervujte si prohlídku anebo se mrkněte na kalendář akcí, během kterých můžete Základnu zcela legálně prozkoumat. Webové stránky areálu najdete na vzabunkr.cz

Zjistěte, kdo v rodině je nejlepší ostrostřelec

Airsoft zabaví celou rodinu. Půjčte si vybavení a zastřílejte si na terč. Nebojíte se umazat a chcete si návštěvu okořenit pořádnou dávkou adrenalinu? Zastřílejte si proti sobě na přírodním hřišti.

Nudit se nebudou ani ti, kterým zbraně zrovna nevoní. V areálu si zahrajete petangue, občerstvíte se v kiosku, projedete se na čtyřkolkách, obrněným transportérem nebo po offroadové trati.

V Bunkru se každoročně pořádá Mikuláš, Velikonoce i pálení čarodějnic nebo již zmíněné srazy veteránů. Každou akci obohacuje i doprovodný program. Sledujte aktuální kalendář.

Jak si výlet naplánovat?

Do areálu se dostanete autem, pěšky – klidně i s kočárkem nebo na kole. Autem to vezměte přes Mokrou-Horákov a výsadek posádky proveďte přímo v základně na parkovišti.

K bývalé základně je to sice ze všech stran do kopce, ale přesto doporučujeme návštěvu spojit s cyklovýletem. Můžete si udělat pěkný okruh Mariánským údolím, od Jelena vyjet k Mokerské myslivně a pak vyasfaltoanou lesní cestou dorazit do cíle.

Vyznavačům jízdy na horském kole nemusíme snad ani představovat známé single traily, z nichž jeden vede prakticky přímo okolo základny.

Pěšky vyrazte z Mariánského údolí, kde má konečnou autobus č. 55. Do areálu základny Vám výstup zabere sotva 20 minut.

Mapa
GPS
49.2083711N 16.7274649E