Jeskyně pekárna

Prozkoumejte jeskyni

Vydejte se po stopách lovců sobů a prozkoumejte jeskyni Pekárnu v údolí Říčky

Sbalte si svačinu, čelovku a nechte se pohltit dávnou historií v údolí Říčky mimo hlavní turistické trasy Moravského krasu. Výprava do tajuplné jeskyně, ve které bydleli pravěcí lovci, to bude výlet pro ty správné dobrodruhy! Připravit se na něj můžete třeba společnou četbou Lovců mamutů od Eduarda Štorcha.

Obří vstupní portál ukrytý hluboko v lesích nedaleko Ochozi u Brna vás přenese tisíce let zpátky v čase. Vstoupíte jím do přítmí tunelovité jeskyně Pekárna proslavené nálezy pravěkých kamenných a kostěných nástrojů a rytinami na kostech zvířat. Rozsviťte čelovky a pusťte se do zkoumání temných zákoutí, očouzených stropů a třeba objevíte poklad, který archeologové přehlédli.

Do nitra pravěkého příbytku

Nejtajemnější je už jen ten pocit, že právě v těchto místech již před více než 12000 lety pravěká tlupa opékala maso z ulovených zvířat, odpočívala na kožešinách nebo pro radost tvořila malá umělecká dílka. Nechte běžet svou fantazii a zahrajte si s dětmi na pravěké lovce, vyřežte si dřevěné sošky, nakreslete si divoké soby a stáda koní, zakousněte se do svačiny v zatuchlém přítmí dávného příbytku.

Pekárna je hluboká 64 metrů, patří mezi národní přírodní památky a je volně přístupná. Do každé její části se dostává denní světlo, což z ní děla místo tajemné, ale i bezpečné pro návštěvu s dětmi. V tmavých zákoutích můžete spatřit netopýry či vzácné můry osenice šedonachové. V mrazivých zimách se jeskyně promění pohádkovou výzdobou z ledových rampouchů i ze země vyrůstajících ledových trpaslíků, kteří občas dorostou až do výšky jednoho metru.

Do labyrintu medvědího doupěte

Od Pekárny seběhněte schody k rozcestí turistických značek a vydejte se po zelené značce kousek proti proudu Říčky. Přestávku si můžete udělat u turistického přístřešku, odkud Vás vyšlapaná stezka zavede přes hlavní koryto Říčky na druhý břeh. Nenechte se zmást – potok není vyschlý, to jen za běžného stavu vody teče skrytý v dosud mnohdy neprozkoumaných jeskyních hluboko pod úrovní stezky.

Ponor, kde voda mizí pod zem, se nachází jen asi 300 metrů výše proti proudu, a ještě kousek za ním najdete dokonce estavelu. Že jste to slovo ještě nikdy neslyšeli? Není se čemu divit, je to totiž pojmenování pro velmi vzácný jev – místo, kde potok mizí v jeskyních, tedy ponor, ale za vysoké vody tudy naopak potok z jeskynního systému vytéká – tedy vývěr.

Od zmíněného přístřešku vás pěšina dovede ke stoupání, na jehož konci najdete vstup do jeskyně Švédův stůl. Sice je o něco menší než Pekárna, ale pořád hluboká slušných 30 metrů, které jsou také pohodlně osvětlené denním světlem. S dětmi se tu doslova vyřádíte díky několika průlezům ven na planinu nad jeskyní. Je to skvělé místo pro hru na schovávanou i honěnou. Hrát si teď ale nebudete v dávném lidském příbytku, ale doupěti pravěkých hyen či medvědů.

Jak si naplánovat výlet?

Ideální je přímý spoj z brněnské zastávky Úzká do Hostěnic, kde si můžete udělat pauzu na hřišti s prolézačkami a dát si limonádu v Občerstvení U mě. Červená značka vás odtud zavede rovnou k Hostěnickému propadání. Po trase naučné stezky Údolí Říčky dojdete k jeskyni Pekárna a Švédský stůl (tady pozor, neleží přímo na trase) a až budete mít průzkum jeskyní za sebou, můžete po modré značce malebným údolím Ochozského potoka dojít do Ochozi a odtud se svést autobusem zpět do Brna. Celková délka trasy je 3,5 km.

Další možnost je jít stále proti proudu Říčky po zelené značce k Hádeckému rybníku a přes léto si dát něco dobrého ve zdejším bufetu. Autobusová zastávka je potom už nedaleko. Celková délka trasy je 4 km.

Třetí varianta výletu už je o něco delší a hodí se pro zdatnější nebo starší děti. Vede kolem vývěrů Říčky ke Kaprálovu mlýnu, hostinci na Jelínkově mlýně a dále do Mariánského údolí v Líšni, odkud jezdí městská doprava. Celková délka trasy je 10,5 km.

Mapa
GPS
49.2419631N, 16.7461894E