Brněnsko Go from Brno Židlochovicko Těšanská kovárna

Těšanská kovárna

Historická kovárna a zmínka o Maryše

Právě tady ve staré těšanské kovárně prý políbily múzy Aloise Mrštíka – to odtud si přivezl inspiraci k napsání nesmrtelného dramatu o smrtelném Vávrovi a nešťastné Maryši. Skutečná Maryša – tedy předloha k literární postavě – opravdu v Těšanech žila. Jmenovala se Marie Turková-Horáková a stojí tu její rodný dům, je zde i pohřbena. 

Ale zpět ke kovárně! Do půvabné historické kovárny ze 17. století se určitě běžte podívat. Byla součástí vrchnostenského dvora už ve středověku. V současnosti ji vzalo pod ochranná křídla Technické muzeum v Brně. Připravilo moc zajímavou expozici. Uvidíte kovářskou dílnu v podobě z 19. století s původním vybavením – výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. Při speciálních příležitostech spatříte v dílně v akci skutečné kováře.

V areálu těšanské zemědělské farmy si také můžete koupit místní sýry. A pokud vás baví folklor, naplánujte si výlet na zdejší Národopisné slavnosti. Krásné vyšívané kroje, usměvaví lidé, ukázky lidových řemesel, speciality na jarmarku… 

Mapa
GPS
49.0399397N, 16.7698242E