VÍNO, CHŘEST, ROZMARNÉ LÉTO

Kounicko a Ivančicko

  • Prvorepublikový šarm Dolních Kounic a Ivančic

  • Dávná vinařská a chřestová tradice

  • Mystické památky, koupání v řece, galerie soch v plenéru

na kole i pěšky

VÝLETY DO MÍST, KDE ČAS PLYNE POMALEJI

NEŽ VODA V ŘECE JIHLAVĚ 

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ psal Vladislav Vančura ve svém Rozmarném létě. My říkáme, že výlet do kraje mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi patří k mimořádně šťastným. Čas zde plyne pomaleji, slunce se třpytí ve sklence vína a chřest se mírně vlní v teplém vánku. Výlet vás zavede mezi mezi vinohrady, do romantického údolí řeky Jihlavy, do Dolních Kounic a Ivančic, měst s prvorepublikovým maloměstským šarmem. Nebyly zrovna toto slavné Krokovy Vary z Rozmarného léta Vladislava Vančury? Kdo do krajiny umístil sochy? Jak vypadá chřest, když roste? A skutečně zdejší most projektoval otec "eiffelovky"? To se dozvíte na tomto jednodenním výletu z Brna s názvem Víno, chřest, rozmarné léto. Stáhněte si trasy do mobilu a nechejte se navigovat s mapy.cz

Co uvidíte a zažijete

Pěší výlet (13,8km) začíná na nádraží v Moravských Bránicích, cyklovýlet (22,4 km) na nádraží v Silůvkách. Z Brna sem jezdí motorák (linka S41) a je tu možné u nádraží také zaparkovat auto. Přímo v Moravských Bránicích potěší každého milovníka vína parádní vinařství Jana Plačka. Výlet pokračuje mezi vinohrady a nabízí výhledy na Dolní Kounice (navštívit můžete hrad a zámek,  který postavili na obranu mystického kláštera Rosa coeli i zrestaurovanou zdobenou židovskou synagogu). V Dolních Kounicích se nabízí se další ochutnávka vín (Sklep U Dvořáků nebo Schůzka 7-13), nejslavnější je kounická frankovka. Pěší turisté se mohou vrátit na vlak do Bránic, nebo pokračovat do Ivančic podle stejné trasy jako cyklisté. 

Ti pokračují po prohlídce Dolních Kounic po pravém břehu romantické řeky Jihlavy. Cesta podchází pod vysokým železničním viaduktem s mostem "železňákem" z roku 1897, který jako by z oka vypadl slavné Eiffelově věži. Čeká vás říční splav, kde se dá vykoupat jako za starých časů, nebo pole zeleného chřestu v nedávno založené městské chřestovně jako malá upomínka na dobu, kdy ivančický chřest byl známější vývozní artikl než plzeňské pivo. Cestou potkáte také sochy v plenéru od místního umělce. A kdo se chce rozhlédnout, vystoupá k rozhledně Alfonse Muchy na Réně. Výlet končí na ivančickém náměstí. V místním Kulturním a informačním centru vás nasměrují na další sochy v plenéru a třeba i na věž kostela, odkud je parádní výhled.

 

Pochlubte se se svými fotkami @GofromBrno, tagujte #GofromBrno. 

Hrad Dolní Kounice

postavili jej na obranu kláštera

Most železňák

technický unikát

Stříbský mlýn

kdy jste se naposledy koupali v řece?

Ivančice

historické město se šarmem

Rosa coeli

mystický klášter v Dolních Kounicích

Synagoga Dolní Kounice

jedna z nejkrásnějších v naší zemi

Ivančický chřest

býval slavnější než plzeňské

Rozhledna Réna

rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích

Víno

nezapomeňte ochutnat proslulá vína

Výlet pěšky

Výlet na kole

Poznejte okolí Brna - Tipy na výlety z Brna- Go from Brno

  • instagram
  • Facebook
o nás - kontakt

© Brněnsko 2019, 2020 

s podporou Jihomoravského kraje