KRAJINOU TIŠNOVSKA, 

jejíž krása bere dech

  • Romantické údolí řeky Svratky

  • Krajina rozhleden, rozhledů a výhledů

  • Historická sídla, hrad Pernštejn, malé pivovary

na kole i pěšky

VÝLETY KRAJINOU TIŠNOVSKA, JEJÍŽ KRÁSA BERE DECH

„Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil, jenom tu voní „kopr, česnek, kmín…“ psal o této krajině Vítězslav Nezval. My přidáváme daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. Nezapomeňte ochutnat piva ze zdejších malých pivovarů! A pokud se vám nechce vracet do Brna, můžete se zde i pohodlně ubytovat a večer zakončit třeba v pivních lázních. Stáhněte si trasy do mobilu a nechejte se navigovat s mapy.cz.

Co uvidíte a zažijete

Nejkratší pěší výlet "Vyhlídka na Tišnov" (7km) vede od tišnovského nádraží po Cestě hrdelního práva se zastaveními u lidských neřestí a ctností na rozhlednu Klucanina - je volně přístupná. Cesta dolů kopíruje naučnou rodinnou stezku a malá odbočka vás zavede do nejkvalitnější soukromé sbírky minerálů a drahokamů do galerie Patriot. Do města to vezměte kolem tišnovské nemocnice, kde se natáčel třeba Labyrint, na Riegrově ulici pak budete míjet místní vily, které si zahrály v Četnických humoreskách. Máte chuť na kávu nebo něco sladkého? Pak je tu Chutě zvu tě. Žízeň se v Tišnově hasí pivem místních malých pivovarů z Tišnovské pivní stezky. V lahvové podobě jsou k dostání v tišnovském TIC.

PĚŠÍ VÝLET (celkem 25,5 km) vede Z TIŠNOVA NA PERNŠTEJN a má dvě části. První, NA PŮL CESTY (12,9 km) vede okolo hory Květnice (kdo nechce po modré turistické, může vyběhnout na Květnici, kde je naučná stezka a také krásná přírodní zákoutí) do Šerkovic a Lomnice (po cestě minete dva podniky Tišnovské pivní stezky - Zámecký mlýn s Tišnovským pivem, v Lomnici na náměstí u sochy boha Gambrina pak je pivovar Genius noci) . Malebný městys s unikátním rozlehlým náměstím je mimořádnou urbanistickou perlou Jižní Moravy. Kromě zámku na ostrohu (v rekonstrukci) zde stojí velký chrám Navštívení Panny Marie, budovy barokní radnice, panského hostince, fary a pivovaru. Silnou atmosféru místa dotváří židovská čtvrť s čtvercovým náměstím, bývalým rabinátem i synagogou a tajuplným židovským hřbitovem. Zelená značka vede na Veselský chlum s krásnými výhledy až k řece Svratce do Borače (fandové ocení technickou památku - zdejší příhradový most z roku 1910). V Borači můžete nasednout na vlak zpět do Tišnova. 

 

Anebo se vydat údolím romantické řeky Svratky na druhou část výletu Z BORAČE NA PERNŠTEJN (12,6 km). Čekají vás ty nejúchvatnější přírodní partie kolem řeky Svratky, kterou můžete přeběhnout po výjimečném krytém dřevěném mostě v Černvíře z roku 1718. Následuje historický Doubravník, jehož dominantou je kostel Povýšení sv. Kříže vystavěný z modrého nedvědického mramoru pány z Pernštejna jako jejich rodová hrobka. Také Mitrovští si zde zřídili rodovou hrobku. Pokud vás zde přepadne hlad a žízeň, zajděte k Sedláčkům na doubravnický žitný ležák

Červená značka vás dovede až k infocentru v Nedvědici. Mají zde stříbrný mincovní poklad a ukáží vám historické nástroje na zpracování mramoru. Hned vedle infocentra najdete vyhledávanou cukrárnu Milena - pro jejich jablečný závin sem jezdí už celé generace mlsounů. Výlet můžete zakončit návštěvou hradu Pernštejna. Tento známý „pohádkový“ hrad hrál ve více než 50 filmech. Velkorysá obnova hradních zahrad má být ukončena v roce 2021. Pojedete s dětmi? Zkuste Korálky komorné Elišky. Hrací kartu mají v cukrárně, v nedvědickém (i tišnovském) infocentru, nebo si ji stáhněte zde. 

Cyklovýlet z Tišnova na Pernštejn (21,4 km) začíná v Tišnově u nádraží. Jeďte okolo tratě na sever a dále po cyklostezce kolem řeky. Po necelých dvou kilometrech zahněte doleva přes most ke klášteru Porta coeli. Byl založen v roce 1233 královnou Konstancií, vdovou po Přemyslu Otakaru I., a svému původnímu účelu slouží i dnes. Jeho známý portál silně připomíná portál královské katedrály v Remeši a je cílem návštěvníků z celého světa. Virtuální prohlídku nepřístupného kostela nabízí zdejší Podhorácké muzeum. Po prohlídce se vraťte přes řeku na cyklostezku a pokračujte do Borače. Odtud jeďte po stejné cestě jako je veden výlet pěší Z Borače na Pernštejn.

Pozn. Část cyklovýletu vede po sjízdných lesních cestách.

 

Pochlubte se se svými fotkami @GofromBrno, tagujte #GofromBrno.

Galerie Patriot

úžasná sbírka vzácných kamenů

Kostel Povýšení sv. kříže Doubravník

rodová hrobka Pernštejnů a Mitrovských

Nedvědický stříbrný poklad

našel se v lesích nedaleko

Veselský chlum

přírodní památka, krásné výhledy

Hrad Pernštejn

hrál ve více než 50 filmech

Lomnice u Tišnova

historické sídlo

Porta coeli

klášter z roku 1233

Vily v Tišnově

hrály v Četnických humoreskách

Klucanina

rozhledna nad Tišnovem

Most v Černvíře

dřevěný most z roku 1718

Příhradový most v Borači

technická památka z roku 1910

Řeka Svratka

inspirace básníků

Pěší výlet Vyhlídka na Tišnov 

Pěší výlet z Tišnova na Pernštejn

Cyklovýlet z Tišnova na Pernštejn

Poznejte okolí Brna - Tipy na výlety z Brna- Go from Brno

  • instagram
  • Facebook
o nás - kontakt

© Brněnsko 2019, 2020 

s podporou Jihomoravského kraje