Poznejte okolí Brna - Tipy na výlety z Brna- Go from Brno

Brněnsko, z.s., destinační společnost turistické oblasti Brno a okolí

© Brněnsko 2019, 2020 

s podporou Jihomoravského kraje

ČERNÁ JE NEJLEPŠÍ - ROSICKO A OSLAVANSKO

Neobvyklý cyklovýlet tam, kde je hornické „zdař bůh“

už jenom vzpomínkou.

21 - 32 km s možností zkrácení i prodloužení  
12 km 
s možností  prodloužení  
  • Syrový půvab industriální architektury a atmosféra minulých dob

  • Hornické expozice a muzea

  • Hornické hospody

Zde můžete opustit na chvíli své pohodlí a představit si, že sjíždíte stovky metrů pod zem a tam celý den v horku a černém prachu těžíte uhlí. Celé generace mužských to dělaly a někde dodnes dělají. Jak to tam dole vypadalo? Do čeho se horníci oblékali? A jak si tam dole svítili? Co jedli a pili? A existují permoníci? Odpovědi dá tento výlet.


Začíná v Zastávce u Brna přímo u nádraží, kam se lze lehce dostat vlakem z Brna (linky S4, R11) nebo zaparkovat auto. Je vhodný i pro děti (11 km) s možností prodloužení (až na 46 km). Pokud si vyberete správný termín, pak se můžete svézt ze Zastávky do Babic parním vláčkem muzea průmyslových železnic, na kole je to ale také snadná cesta. Zbýšov nabízí výhled do kraje z bývalé haldy, kterou dnes milosrdně zakrývá zeleň, a také návštěvu těžní věže dolu Simson, kde se v době Hornických slavností otevírá malé muzeum. Výlet končí v Oslavanech, kde mají na zámku například muzeum hornictví a energetiky a na náměstí sochu Permona, ochránce Oslavan. Kdo se chce domů vydat vlakem, musí se vrátit zpět do Zastávky (plus 12 km nebo 35 km) nebo po cyklostezce do Ivančic na vlak (plus 5 km, linka S41).

Hlad, žízeň, zážitek? 

Naše doporučení jsou echt hornické hospody - Dělnický dům Zastávka a Hornický dům Zbýšov. A nezapomeňte si objednat "hornickou vlajku", zážitek nad zážitky.

Pro formáty GPX a KML zobrazte trasu a klikněte na EXPORTOVAT. Pouze PC.