Simson -GofromBrno.cz

ČERNÁ JE NEJLEPŠÍ

Rosicko a Oslavansko

  • Syrový půvab industriální architektury a atmosféra minulých dob

  • Hornická štola, zkamenělé ryby a rostliny

  • Hornické hospody

na kole i pěšky

VÝLETY TAM, KDE JE HORNICKÉ "ZDAŘ BŮH" UŽ JEN VZPOMÍNKOU  

Opusťte na chvíli své pohodlí a představte si, že sjíždíte stovky metrů pod zem a tam celý den v horku a černém prachu těžíte uhlí. Je to síla? A víte vůbec, že se kousek od Brna těžilo černé uhlí z těch nejhlubších dolů? Jak to tam dole vypadalo? Do čeho se horníci oblékali? A jak si tam dole svítili? Co jedli a pili? A existují permoníci? Odpovědi vám dají naše výlety v okolí Brna s názvem Černá je nejlepší. Stáhněte si trasy do mobilu a nechejte se navigovat s mapy.cz.

Co uvidíte a zažijete

Výlety (12,1-23,4 km, jeden na kole a jeden pěšky i na kole) začínají v Božím Požehnání (tak se dříve jmenovala Zastávka u Brna) přímo u nádraží (vlak z Brna linky S4, R11). Pokud si vyberete správný termín, pak výlet můžete zahájit jízdou úzkorozchodným vláčkem do Zbýšova - anebo budete muset po svých. Výhled do kraje se nabízí z bývalé zbýšovské haldy, kterou dnes milosrdně zakrývá zeleň. Zdejší těžní věž dolu Simson je krásná technická památka. Občas otevírá i zdejší malé muzeum (viz extra tip). V Oslavanech v hornickém muzeu vás čekají nejenom zkamenělé rostliny, ze kterých uhlí vzniklo, ale i uhelná štola a socha Permona, ochránce města. Je-li horko, neváhejte vyzkoušet místní koupací biotop v krásném zámeckém parku. Piknik u staré cihelny se nabízí v lese u Zbýšova. Krásné místo obhospodařují místní nadšenci z místního Vlastivědného spolku. Výlet dále vede kolem Rybičkové skály, kde jsou k vidění zkamenělé ryby. Jako maják nad Rosicemi působí barokní kaple Nejsvětejší trojice s výhledem do kraje. Třešničkou na dortu je rosický zámek, kdysi sídlo Karla staršího ze Žerotína, jenž odkud ovlivňoval evropskou politiku. Dnes se můžete pokochat sbírkami hraček nebo skla, raritou je protiatomový kryt pod zámkem.  

Hlad a žízeň? 

Na kávu a kokinko doporučíme Ježka u cesty v Zastávce. Hospody, kde je dodnes cítit něco z bývalé hornické slávy, jsou Dělnický dům Zastávka a Hornický dům Zbýšov. .Pokud vás přepadne hlad v Neslovicích, pak je tu Dobrá chvíle.  

Extra tip - S párou za horníky 

V Zastávce nastoupíte na vlak s parní mašinkou, který vás zaveze do Muzea průmyslových železnic. To se celé převleče do hornického, kromě vozů a lokomotiv používaných v dolech uvidíte sbírku kamenů, které vydalo zdejší podzemí a chlapy jako nachystané na šichtu. Pak navštívíte těžní věž Simson, dáte si piknik na cihelně a jako zákusek výhled ze zbýšovské haldy.

Jednou v červenci, jednou v srpnu, přesná data viz www.mikroregionkahan.cz

Pochlubte se se svými fotkami @GofromBrno, tagujte #GofromBrno.

Biotop Oslavany

koupáni bez chemie

Kaple Nejsvětější trojice

výhled na Rosice

Rybičková skála

zkamenělé ryby

Cihelna

piknikové místo

Muzeum hornictví a energetiky

hornické pomůcky, nástroje, uhelná štola

Zbýšovská halda

výhled do daleka

Důl Simson

technická památka z 19. století

Rosický zámek

sídlo Žerotínů

Úzkorozchodná železnice

svezení pro fandy

Výlet na kole

Výlet pěšky i na kole

Poznejte okolí Brna - Tipy na výlety z Brna- Go from Brno

  • instagram
  • Facebook
o nás - kontakt

© Brněnsko 2019, 2020 

s podporou Jihomoravského kraje