• Nádherné a slavné zámky

  • Slavkovské bojiště a mohyla Míru

  • Napoleonův balkon a zajíci na stropě

OZvĚNY DÁVNÝCH BITEV

Slavkovsko a Bučovicko

na kole i pěšky

VÝLET KRAJEM, KDE SE PSALA HISTORIE EVROPY, KDE MLUVÍ ANTICKÁ BOŽSTVA A ZAJÍCI BĚHAJÍ PO STROPĚ

Málokde ožívá tolik dávných příběhů jako zde. V roce 1805 se na polích okolo Slavkova u Brna odehrála bitva tří císařů a jejich armád, francouzské, ruské a rakouské – největších, jaké tehdejší svět viděl. S nimi zde bojovaly proti sobě doslova celé národy o vládu nad Evropou a název Austerlitz zná od té doby celý svět. Bučovický zámek zase v roce 1645 uhájila hrstka měšťanů proti švédským vojskům. Obě události ožívají každoročně dodnes. A dodnes promlouvají i antická božstva v zahradách zámku Slavkov-Austerlitz. Nevěříte? Kdo nevěří, ať tam běží. Pěšky i na kole. 

19 nebo 29 km s možností zkrácení i prodloužení  

Co uvidíte a zažijete

PŘÍBĚH PRVNÍ - BITVA TŘÍ CÍSAŘŮ 1805: Než se vydáte po stopách bitvy, podívejte se, kde vojevůdci slavné bitvy u Slavkova bydleli - bylo to sídlo šlechtického rodu Kouniců, zámek Slavkov-Austerlitz. Právě zde před slavnou bitvou v roce 1805 přenocovali ruský car Alexandr I. i rakouský císař František I. - a po bitvě zase francouzský císař Napoleon, Zámek nabízí několik druhů prohlídek, Vyzkoušet můžete třeba i Napoleonův balkon, ze kterého vítězný vojevůdce promlouval ke svým vojákům po bitvě. Krátký pěší výlet po zelené značce ke kapli sv. Urbana nad Slavkovem ukáže, proč se kaple stala vojenskou pozorovatelnou - a také na to doplatila. Poté můžete vyrazit na slavkovským bojištěm - sami na kole nebo pěšky, nebo také s průvodcem (na objednávku). V nedalekých Křenovicích mají nejenom sochu vrchního velitele ruských vojsk maršála Kutuzova, který se zde připravoval v roce 1805  na bitvu s Napoleonem (více zde), ale také šibeniční a popravčí vrch. Od středověku po celých 500 let to bylo místo utrpení, dnes je to místo s naučnou stezkou a krásným rozhledem. Hrůzy roku 1805 připomínají i hroby vojáků padlých v bitvě v místě zvaném Krchůvek - a je zde odtud také báječný výhled. V obci Prace navštivte mohylu Míru, první mírový památník v Evropě. Zdejší multimediální expozice dává srozumitelný přehled o událostech, které vedly k monumentální bitvě u Slavkova. Ta každoročně ožívá rekonstrukcí bitvy u Tvarožné a množstvím dalších vzpomínkových akcí ve Slavkově i jinde. Přehled najdete na www.1805.cz

PŘÍBĚH DRUHÝ - ANTICKÉ PŘÍBĚHY DO KAMENE TESANÉ:  Bylo to v antickém Řecku, kde vznikly příběhy, báje a pověsti o bozích, kteří se milovali, bojovali proti sobě, prožívali radost i bolest. Inspirovali se jimi i mnozí umělci. Jedním z nich byl i italský mistr Giovanni Giuliani, sochař z Benátek, který zhotovil pro hraběte Kounice krásné barokní sochy antických božstev. Ty jsou dodnes v nádherných zahradách zámku Slavkov-Austerlitz, kde shlížejí ze svých kamenných podstavců a vyprávějí ony dávné příběhy a pravdy prověřené staletími. Zahrajte si s nimi hru Příběhy do kamene tesané, která vypráví příběhy a pravdy prověřené staletími. Hrací kartu si stáhněte zde, nebo si ji vyzvedněte přímo na zámku.

PŘÍBĚH TŘETÍ - JAK BUČOVIČTÍ MĚŠŤANÉ UBRÁNILI ZÁMEK:  Za třicetileté války, kdy všichni bojovali proti všem, aby ve jménu své víry urvali co největší kus ze soupeřovy země, majetku a bohatství, přitáhla do Bučovic švédská vojska. Oddíl asi 500 vojáků vydrancoval kostel i město, do oka jim padl také zámek. Jenomže zdejší měšťané se nedali a spolu s vrchnostenskými úředníky, myslivci a služebnictvem zámek uhájili. Téměř polovina Švédů při této vojenské akci zahynula, zbytek pak odtáhl na Brno. Dnes se tento příběh připomíná při městských slavnostech Bučovice 1645Bučovický zámek rozhodně stojí za návštěvu. Mají zde nádherně zdobené pokoje a sály - Císařský, Zaječí (právě zde jsou výjevy se zajíci oblečenými jako lidé, proto místní říkají, že jim zajíci běhají po stropě), Ptačí nebo Venušin. Mají zde i nádherné renesanční zahrady. A když už jste v Bučovicích, vyjeďte do kopců Ždánického lesa, který místní nazvali "nenápadný kraj skrytých pokladů". Mezi ně patří třeba Motýlí ráj, údolí nedaleko Ždánic, nebo ždánické Vrbasovo muzeum. Více tipů vám dají v místním turistickém informačním centru

Hlad a žízeň

Máme pro vás prověřené tipy. Za zámkem ve Slavkově najdete Golfhotel Austerlitz. Krásná restaurace s báječným výhledem na mistrovské golfové hřiště Austerlitz a zámeckou zahradu hostila svými specialitami mnohé celebrity. Bylinky si zde pěstují sami, restauraci zásobují místní pěstitelé zeleniny a regionální dodavatelé masa a moderní pokrmy kouzlí mladí profesionálové. V chladnějších dnech přijde vhod posezení u krbu, zatímco děti se mohou vyřádit na krásném vnitřním dětském hřišti v suterénu. .

Vyhlášený je také Slavkovský pivovar. Pivovarnictví se do Slavkova vrátilo v roce 2012, kdy byl na původních základech dřívějšího pivovaru, který byl uzavřen v roce 1917, vystaven nynější pivovar. Varna, srdce každého pivovaru, je umístěna přímo v restauraci. vlajkovou lodí je Slavkovská desítka, ale slavkovští zkoušejí i méně známé zahraniční pivní styly. Restaurace nezapře, že je součástí pivovaru. Přímočará jídla skvěle ladí k čerstvému pivu a například pivní chléb si zde pečou sami.

Bitva u Slavkova 1805

historie ožívá každý rok v prosinci

Kaple sv. Urbana

odtud je slavkovské bojiště jako na dlani

Motýlí ráj

nenápadné údolí u Ždánic

Papouščí zoo

jediná v Evropě

Bučovice 1645

měšťané proti Švédům

Krchůvek

poslední odpočinek nešťastných vojáků

Multimediální expozice

vtáhne vás do děje před dvěma stoletími

Pomník maršála Kutuzova

v Křenovicích

Hvězdárna ve Ždánicích

pozorování širé oblohy

Mohyla Míru

první mírový památník v Evropě

Napolenův balkon

odtud mluvil vítězný císař

Popravčí a šibeniční vrch

v Křenovicích

Cyklovýlet Slavné zámky a krása Ždánického lesa

Slavkovským bojištěm pěšky nebo na kole

Poznejte okolí Brna - Tipy na výlety z Brna- Go from Brno

  • instagram
  • Facebook
o nás - kontakt

© Brněnsko 2019, 2020 

s podporou Jihomoravského kraje