Naučná stezka Mizející krajina Rosice Ostrovačice

Vysvětlete dětem, jak člověk mění svět

Vydejte se z Rosic do Ostrovačic po naučné zážitkové stezce „Mizející krajina“

Příroda a svět kolem nás se rychle mění, ale dokonale pochopit to dokážeme, jen když se symbolicky vrátíme v čase a porovnáme naše okolí s jeho stavem před několika sty lety. Vydejte se s dětmi na naučnou stezku „Mizející krajina“ a díky několika malým symbolickým stavbám a netradičním informačním panelům jim zkuste názorně vysvětlit, jak moc má naše jednání vliv na prostředí, v němž žijeme. Sice jde o vážné téma, ale nebojte se, i to může být zábava.

Zelená turistická značka z Rosic do Ostrovačic vedla poměrně jednotvárnou krajinou, která toho jen málo prozrazovala o historie celé lokality, a tak vznikl krásný nápad vybudovat sérii informačních panelů, které vás doslova přenesou prostorem a časem. Každé jedno zastavení je krásně graficky zpracované a je jakýmsi symbolickým pohledem do historie. Průhledné panely totiž na stávající krajině dokážou vyčarovat prvky dávno zaniklé.

Dřevěné stavby pro potěchu oka i duše

Prvky zmizelé v čase symbolicky představují různé malé dřevěné stavby. Nejvyhledávanější z nich je relaxační molo nesoucí v sobě příběh dnes již zaniklého rybníka mezi oběma obcemi. Působí jako vyhlídková plošina do otevřené krajiny a zhruba v polovině trasy udělá radost dětem i dospělým.

Říčanský potok se zase dočkal zrekonstruovaného dřevěného mostku a jeho stromy a keři lemované koryto skýtá symbolický úkryt před zdánlivě nekonečnými lány polí. Vybudované posezení skryté trošku pod úrovní okolního terénu je příhodným místem třeba k netradičnímu pikniku. Ideálním fotopointem je pak dřevěný průchozí portál, kterým symbolicky projdete z katastru Rosic na území Ostrovačic anebo naopak. Však to znáte: “Jdu na sever. A teď jdu na jih”.

Co by vás ještě mohlo zaujmout?

Hned na okraji Rosic najdete bohatě zarostlý přírodní biotop plný rákosí, v němž si můžete zahrát na schovávanou. Na trase budete míjet také menší modelářské letiště, jehož provoz, pochopitelně jen za dobrých povětrnostních podmínek, bývá pro děti také oblíbená podívaná.

Jak si výlet naplánovat?

Trasa měří příjemných 3,5 kilometrů, takže se dá projít i s menšími dětmi. Pamatujte, že v parném létě otevřená krajina nenabízí mnoho stínu, a je lepší ji proto absolvovat třeba na jaře či na sklonku léta a začátku podzimu.

Do Rosic se z Brna snadno dostanete vlakem i autobusem a z Ostrovačic jede zase přímý autobus do Bohunic. Trasu tak snadno zvládnete hromadnou dopravou.

Mapa
GPS
49.1945300N, 16.4060200E