Vyhlídka Trůn panství hradu Veveří

Zahrajte si na trpaslíky

Vylezte na obří židli a přehlédněte panství Veveří z Trůnu nad Hvozdcem

Všechny děti milují nápaditost, legraci, a hlavně možnost někam vylézt. Proto je jistě nadchne nečekaný a zatím nepříliš známý cíl výletů v okolí hradu Veveří. Pohodová procházka z Hvozdce Vás zavede na netradiční fotopoint s nádhernou vyhlídkou. A krom toho, že si odnesete hezké fotky, ještě se pobavíte při hře na trpaslíky.

Až se zase budete příště pohybovat na severozápad od Brna, naplánujte si zastávku na nenápadné křižovatce polních cest mezi Hvozdcem a Veverskými Knínicemi. Na podzim roku 2022 se malinká vyhlídka nazývaná místními „U dubu“ proměnila v atraktivní místo jako stvořené pro veselou zastávku. Vyrostl zde třímetrový trůn symbolicky vytvořený z dubového dřeva.

Fotit a lézt nařízeno

Na velkou dřevěnou židli mohou malí i velící výletníci bez obav vylézt a pokochat se výhledem na krásu Javůrku, Říčan, Veverských Knínic, Hvozdce, Chudčic i Rozdrojovic. Opěradlo trůnu zdobí devět malých věžiček, protože podle dětské říkanky má stejný počet věží Hrad Veveří, který jde zejména na podzim, kdy jsou stromy holé, z vyhlídky pěkně vidět.

Jak si naplánovat výlet?

Možností, jak se k téhle mega židli dostat, je spoustu a hodně záleží na tom, s jak velkými dětmi se na místo vydáte. Zkušení turisté se sem klidně mohou projít až z hradu Veveří, odkud je to necelých pět kilometrů. V létě můžete využít přístaviště Hrad Veveří a spojit celý výlet ještě i s plavbou po přehradě.

Chcete-li si na či pod židlí spíše posedět, udělat si piknik s výhledem a nikam nespěchat, nabízí se možnost vyrazit pěšky z Hvozdce či Veverských Knínic, z obou vesnic je to něco málo přes kilometr chůze. Do Hvozdce se navíc snadno dostanete autobusem od Zoologické zahrady Brno, což nabízí další rozměr celého výletu. Do Knínic se zase dostanete od Nemocnice Bohunice a pokud si sem naplánujete cestu na jaře či v létě, rozhodně se zastavte v sezónním venkovském bistru Průjezd 32.

Mnoho výletníků spojí návštěvu dřevěného trůnu s cyklistickým výletem v okolí Brněnské přehrady nebo s návštěvou dalších míst. Třeba Veverskou Bítýškou oblíbenou hned pro několik příjemných restaurací.

Mapa
GPS
49.2496986N, 16.4188314E