Brněnsko Go from Brno Výlet na Simson a Rybičkovou skálu

Výlet na Simson a Rybičkovou skálu

Na místa za Brnem, kde okouknete hornickou i pravěkou historii 

Výlet jsme vymysleli původně pro kola, ale trénovaní chodci ho také milují. Po cestě potkáte secesního krasavce Simsona nebo neuvěřitelnou Rybičkovou skálu – obří atlas prvohor stvořený matkou Přírodou. Uvidíte zkamenělé otisky ryb i rostlin... 

Souhrnné informace

Délka trasy
20,8 km
Časová náročnost
6:10 h

Nejen pro fandy železnic

20kilometrový cyklovýlet startuje na hlavním nádraží v Brně, odkud zamíříte do stanice Zastávka u Brna (linka S4, R11). Přímo na nádraží najdete Regionální informační centrum Zastávka, tak pokud vás k lokalitě cokoli zajímá, tam vám zasvěceně poradí. 

Nasedněte na kolo a vydejte se k železničnímu přejezdu na cyklostezku 5173. Žluté tabulky vás povedou kolem areálu někdejšího dolu Ferdinand do Babic. Kousek za obcí se stavte v Muzeu průmyslových železnic. Místní uzoučké koleje vypadají jako dětská varianta? To právě po nich kdysi jezdívaly vozíky s vytěženým uhlím. A když těžba skončila, nadšenci a dobrovolníci z Muzea průmyslových železnic trať obnovili. S patřičným nadšením prezentují haldy technických kousků od parních lokomotiv po železniční „náklaďáky“. (Pokud výlet absolvujete pěšky a vyberete si pro něj správný termín, můžete jet z nádraží v Zastávce vláčkem po úzkorozchodce až do Zbýšova.) 

Zbýšovské výhledy dolů do dolů

Ve Zbýšově vás na konci Havířské ulice čeká prudký výstup po cestách, kde kamení z nitra země vozily mnoho let náklaďáky – samozřejmě pokud netrénujete na ironmana, nechejte kola pod kopcem. Odměnou za výstup je královský výhled na Oslavany nebo někdejší areál dolů Antonín, Jindřich a Jindřich II. 

Elegán Simson

Ve Zbýšově jste ještě neskončili – krásnou secesní věž dolu Simson uvidíte už z dálky. Důl patřil k nejstarším v oblasti, rubat tu začali už v půlce 19. století. Věž je technickou památkou a není běžně přístupná. Otevírá se na zářijové Hornické slavnosti a také o některých prázdninových víkendech v návaznosti na jízdu úzkorozchodné železnice, tak před výletem koukněte na jejich webovky. Uvnitř je maličké muzeum, které zbýšovští dobrovolníci z řad bývalých horníků průběžně zvelebují.

Kdysi cihelna, dnes piknikový ráj

Hned za Zbýšovem sejděte/sjeďte na polňačku. Po pár stech metrech dorazíte k historické cihelně. Místní nadšenci ji zrestaurovali a povýšili odpočinkové místo na parádní piknikovou příležitost. A právě tady můžete dětem konečně ukázat, jak pěkný zážitek je nocování pod širákem a usínání s výhledem na hvězdy. 

Pohodová hodina dějepisu (kapitola pravěk)

Jen 400 metrů od cihelny (asi 400 metrů po místním značení, pak zelené turistické) objevte poklad. Přírodní památka Rybičková skála má rozverný název po rybách „uvězněných“ ve skále v dávných prvohorách. Skalní „plátno“ vám na 40metrovém řezu předvede zkamenělé otisky ryb i rostlin. 

(Vyhládlo vám na pořádný oběd v restauraci? Dobrá chvíle v Neslovicích vás nezklame – odbočte na hlavní silnici doprava.) Jinak to zahněte doleva do Kratochvilky. Kousek za obecním úřadem začíná pohodová cyklostezka vedoucí k rosické oboře s naučnou stezkou.

Scenérie jak z filmu

Určitě zamiřte k rosickému „majáku“, jak místní říkají kapli Nejsvětější Trojice. Proč vás tam lákáme? Tak půvabné scenérie aby člověk pohledal. Samotná barokní kaple je jak malovaná a vypadá, jako by ji do krajiny zasadil sám Bůh. Vede k ní překrásná lipová alej (výborná příležitost povykládat potomkům o českém národním stromě) a křížová cesta v podobě 12 kamenných památníků. 

Odtud už míříte k nádraží. 

Zvládnete ještě nášup?

Nebo se pochlapíte a putování si prodloužíte. Kudy? Vystoupejte po schodech na rosické náměstí. Jeho podobu ovlivnili místní uhlobaroni Rahnové, kteří byli pro zdejší kraj něco jako Ewingovi ze Southforku pro seriálový Dallas. (Hrobku Rahnů najdete na zdejším hřbitově.) 

Na zámek za hračkami i protiatomovým krytem

Berou vás hrady a zámky? Místní zámek je elegantní renesanční fešák, navíc skrývá hračky, mučírnu i protiatomový kryt. Máte s sebou děti? Střihněte si s nimi hodinu dějepisu bez stresu. Na fasádě jim ukážete renesanci (třeba slušivé sgrafiti na fasádě) i baroko a klasicizmus (třeba malbu v kapli). Však za místními dechberoucími stropy se sjíždějí odborníci z celého světa. Zarazil vás ten protiatomový kryt? Opravdu ho v rámci prohlídky uvidíte! Nebo zvolte druhý okruh, který vás vezme do kaple a zdobené komnaty. Místní expozice hraček má kousky od 50. let po dnešek. Navíc to tu v době sezony dost žije a když kouknete předem na webovky, možná se termínově trefíte do rytířského klání nebo večerní kostýmové prohlídky. (V září tu můžete zažít oblíbený festival Česnekovky.) A můžete si tu splnit jeden z 15 tipů na zážitky s dětmiZažij nejčernější tmu a nejtišší ticho!

A jak zpátky? 

Zpět do Zastávky se dostanete cestou v oboře, která vede blízko kolejí.

A kde zažít echt hornickou atmosféru? Pojďte se najíst a napít!

V Dělnickém domě v obci Zastávka i v Hornickém domě ve Zbýšově pocítíte něco jako hornickou atmosféru. Na obou místech podávají domácká jídla za přátelské ceny. Chcete ochutnat hit někdejších štamgastů? Tak jako v Tatrách popíjejí místní čučorietkovou (rum s naloženými borůvkami), tady si objednejte „koks“. Je to rum a pár zrnek kávy. Ty rozkoušete a přelijete rumem. Takový „shot“ vám dodá energii na další cestu! Dobrou kvalitu nabízí také Dobrá chvíle v Neslovicích. 

Extra tip S PÁROU ZA HORNÍKY

Ještě přihodíme tip na nevšední zážitek, který lze každý rok absolvovat jen jednou v červenci, jednou v srpnu – termíny na www.mikroregionkahan.cz

V Zastávce nastoupíte na vlak s parní mašinkou, který vás zaveze do Muzea průmyslových železnic (MPŽ). To se celé převleče do hornického. Kromě vozů a lokomotiv používaných v dolech uvidíte sbírku kamenů, které vydalo zdejší podzemí. A taky chlapy jako nachystané na šichtu, jen sfárat dolů. Odtud se vydáte k těžní věži Simson, která je exkluzivně pro tyto dny otevřena. Provedou vás s velkým entuziasmem členové Vlastivědného spolku Zbýšov. Pak ještě zaskočte k historické cihelně, která zásobovala stavebním materiálem zdejší hornické kolonie. Vyškrábejte se na zbýšovskou haldu a pak už vláčkem z MPŽ zpět na Zastávku. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (165.58 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení