Brněnsko Go from Brno Židlochovický okruh na kole

Židlochovický okruh na kole

Výlet pohodovým Židlochovickem aneb Za zážitky na jih od Brna 

Pojďte se pořádně projet pohodovým krajem. Povedeme vás přes velkolepý rajhradský Památník písemnictví na Moravě, dočerpáte energii mezi vinohrady a meruňkovými sady, rozhlédnete se po nich z netradičních místních rozhleden jako Výhon nebo utajená bratčická. Dle preferencí si pochutnáte na víně či pivě – nebo proslulé Fenzově meruňce. Výlet jsme vám naplánovali tak, abyste se dle aktuálních sil mohli zvolit ze dvou délek. Vybírejte. 

Souhrné informace

Délka trasy
23,4 km

Na kole klášterní trasou do Židlochovic (23,4 km)

Vyrážíte z Brna? Dejte se tramvají č. 2 do Modřic až na konečnou nebo vlakem z hlavního nádraží v Brně do stanice Modřice linkou S3. V Modřicích nasedněte na kola a dejte se do Rajhradu k benediktinskému klášteru. 

Klášter, který je mekkou literatury

V nádherném barokním komplexu rajhradského kláštera dle návrhu slavného Jana Blažeje Santini-Aichela můžete strávit celé hodiny a nudit se nebudete. Areál s dnešní parádní parkovou úpravou se postupně probouzí z dlouhého očistce, kdy mu dávaly na frak armády všeho druhu. Ve středověku bývaly kláštery oblíbené cíle válečného rabování a Rajhrad si ho užil až až. Od mongolských nájezdů až po pobyt armády v době komunismu. I proto je skoro zázrak, že se dodnes dochovaly dávné rukopisy, vzácný základ místní knihovny. Má 65 tisíc svazků!

Hluboký zážitek nejen pro knihomoly

Zajděte do klášterního Památníku písemnictví na Moravě – v historické knihovně si připadáte tak malincí… a ta výzdoba… jak někde ve Vatikáně. Původní románskou a gotickou podobu přepsal už zmiňovaný Santini-Aichel velkolepou barokní přestavbou. Klenby s nástropními freskami, štuková výzdoba tu i onde, zlatem se nešetřilo. A k tomu podivuhodnosti jako mechanický globus.

Památník je expozicí literatury psané na Moravě – od nejstarších rukopisů z konce 9. století po moderní velikány jako T. G. M. nebo Kundera... A také tu můžete slyšet na vlastní uši staroslověnštinu, zásadní jazyk i pro naši dnešní moderní češtinu.

V muzeu najdete mnoho nečekaných pokladů. Jako korespondenci malířského mága Alfonse Muchy, který měl kořeny v moravských Ivančicích. A že na své rodiště ani v dobách největší slávy nezapomněl a rád přijížděl na návštěvu, dokazuje právě rozsáhlá korespondence uložená tady v památníku.

Ale zpět k dnešnímu výletu. Po kulturním zážitku vám možná vyhládlo. Zaskočte do restaurace U Kašny (kousek od podjezdu pod tratí na Městečku). Překvapivou nabídkou a vysokým výkonem si majitelé vysloužili zařazení do prestižního seznamu Gourmet jižní Morava 2019. S cyklisty tu počítají!

Máte raději pivo nebo víno?

Z Rajhradu pokračujte do Blučiny k říčce Litavě (Cézavě). Chcete navštívit vinotéku místních vín v květinářství nebo ochutnat piva z místního pivovaru Xaver? Přejeďte přes mostek do centra. Sportsmani znudění rovinou si odtud můžou vyšlapat k rozhledně Výhon nad Židlochovicemi. Pokračujte do centra Židlochovic a k místnímu infocentru s vinotékou. Nebojte se nudných letáčků. Mají tu certifikovanou vinotéku místních vín a také Fenzovu úrodnou meruňku z místního sadu. 

Zde můžete výlet ukončit a nasednout na židlochovickém nádraží na linku S3 směr Brno. Aaa, cítíte se, ještě máte energii? Výlet si prodlužte o židlochovický okruh! 

Židlochovický okruh na kole (+ 20,9 km)

Tohle je tak trochu zapomenutý kraj. Žádné velké kopce, žádné velké atrakce, žádné davy. Ale o to tu jde. Kochání, pocuchané nervy se s každým kilometrem zklidňují. Hotová cyklistická meditace!  Přejeďte Svratku směrem na západ na Hrušovany. Za tratí sjeďte kolem vodních rybníků Šejba a Šimlochy do obce Ledce. Pokračujte přes Sobotovice a Bratčice, po cestě potkáte vodojem s rozhlednou. 

Bratčická rozhledna

Rozhlednová Popelka, tak jí místní říkají. Nedočtete se o ní na internetu, ba ani na stránkách obce a neupozorňuje na ni žádná cedule se šipkou. Znamením je pouze pár stojanů na kolo. Cihlový vodojem a turistická rozhledna v jednom vám ukáže Pálavu nebo Bílé Karpaty. Rozhledna nezažila slavnostní otevření s boucháním šampusu. Dělníci zkrátka jednoho dne odešli, stavba byla zkolaudována a vy se tu teď můžete rozhlédnout po kraji. Bez davů, bez stresu, vše v pohodovém módu celého židlochovického výletu. 

A aby to nebylo pořád jen o víně, v Bratčicích navštivte Zámecký pivovar. (Na hlavní křižovatce vlevo směr Němčičky, po prohlídce se vraťte zpět do Bratčic.) Pokračujte do Syrovic cyklostezkou 5172, 404 a v centru obce zahněte doleva na Ořechov. Po asi 400 metrech před budovami autoservisu odbočte doprava na asfaltovou polní cestu na cyklotrasu Brněnská. Zavede vás až do Rajhradu.

A jak zpátky? 

Vlakem z Rajhradu linkou S3!

Kde zatočit s hladem a žízní na rajhradském tripu

Na velký hlad zajeďte v Rajhradě do restaurace U Kašny (kousek od podjezdu pod tratí na Městečku). Překvapivou nabídkou a vysokým výkonem si majitelé vysloužili zařazení do prestižního seznamu Gourmet jižní Morava 2019. A s cyklisty tu počítají!

V Židlochovicích velký hlad vyřeší restaurace Za Komínem. Poznáte ji snadno – podle komína, kousek od řeky. A protože jste v kraji slavné literární Maryši, možná zajdete do restaurace Maryša. 

Žízeň se v regionu hasí vínem. Osvěžení čeká v Blučině v Malém domácím vinařství. Vína z ikonického kopce Výhon nabízí vinotéka pana Šťastného v květinářství na ulici Měnínské nebo vinařství pana Hanuše. Pivaři, vy si nenechte ujít příležitost ochutnat vzorky v blučinském pivovaru Xaver. 

Vinaři můžou pokračovat do židlochovického infocentra s vinotékou místních vín (a meruňkovými dárky) nebo do biovinařství k panu Válkovi do Nosislavi. 

Extra tip pro rozhlednu Výhon

O téhle romantice vám prostě musíme napsat. Židlochovické turistické informační centrum ukazuje region opravdu se zápalem. Vymýšlí různé libůstky a v červnu pořádají snídani u rozhledny. Účastníci čekají na rozhledně na východ slunce, podává se čerstvé pečivo s meruňkovou marmeládou (jistě, z meruněk z místních sadů) a k tomu hrají pidlikáči, jak se u nás na Brněnsku říká muzikantům. No prostě romantika až na půdu. Zaujali jsme vás? Poptejte se na akci přímo v turistickém centru Židlochovice. 

 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (255.82 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení
Židlochovicko - mapka s popisem pdf (1.17 MB) Stáhnout