Brněnsko Go from Brno Židlochovicko Benediktinský klášter Rajhrad

Benediktinský klášter Rajhrad

Klášterní skvost podle Santiniho

Rajhradský benediktinský klášter založili v roce 1405. Patří mezi nejstarší a nejznámější na Moravě. A taky nejkrásnější! Původní románskou a gotickou podobu přepsal v 18. století na současný barokní komplex slovutný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. 

Areál s dnešní parkovou úpravou se postupně probouzí z dlouhého očistce, kdy ho decimovaly armády všeho druhu. Ve středověku bývaly kláštery oblíbené cíle válečného rabování a Rajhrad si ho užil až až. Od mongolských nájezdů až po pobyt armády v době komunismu. I proto je skoro zázrak, že se dodnes dochovaly dávné rukopisy, vzácný základ místní knihovny.

Ke klášteru se dostanete za pár minut z Brna vlakem. A také sem vede mezinárodní cyklotrasa Brno-Vídeň. Strávíte tu třeba celé odpoledne a nudit se nebudete. Rozhodně zajděte do Památníku písemnictví na Moravě – ve velkolepé historické knihovně si připadáte jako někde ve Vatikáně. Klenby s nástropními freskami, štuková výzdoba tu i onde, zlatem se nešetřilo. A k tomu podivuhodnosti jako obří mechanický globus. V rámci prohlídky nahlédnete také do dobové kuchyně a stylizované klášterní zahrady, kde pěstují léčivé byliny.

Mapa
GPS
49.0891100N, 16.6163964E