Bistro Winston fish and chips

BISTRO WINSTON

Bistro přímo na hradě Veveří

Královský hrad Veveří hostil v roce 1908 britského ministerského předsedu, politika, novináře, státníka, bezpochyby jednu z nejvýznamnějších osobností 20. století, Sira Winstona Leonarda Spencer-Churchilla (1874-1965). Zdejší pobyt Winstona Churchilla připomíná nejenom pamětní deska při vstupu do paláce, ale od roku 2022 prostřednictvím chutí také bistro Winston. 

Na Veveří pobýval opakovaně na pozvání svého přítele, posledního soukromého majitele hradu a panství Veveří, Mauritze Arnolda De Forest. V roce 1908 zde byl dokonce na svatební cestě s manželkou Clementine. 

V první polovině 20. století ovládala Británie obrovská území v Africe i v Asii - mj. Indii, Ceylon (dnešní Srí Lanku), Singapur a mnoho dalších zemí. Obyvatelé dnes již bývalých kolonií přicházející do Británie si přinášeli svůj životní styl včetně kuchyně. A tak jsou dnes karí a masala stejně typicky britské jako smažená treska s brambůrky nebo sendviče.  

​Winston Churchill měl rád tradiční anglickou kuchyni i francouzská jídla, vyhýbal se čínské kuchyni a kyselému zelí (to prý mu připadalo příliš německé). Inspirací pro nabídku našeho bistra byla kniha receptů Churchillovy kuchařky Georginy Landemare. Vedle převažujících francouzských receptů jsou zde také chuťové stopy dalekých zemí, vždyť tehdy "slunce nad britským impériem nezapadalo". 

​Proto jsme do nabídky bistra zahrnuli jak současnou britskou klasiku, tak i exotičtější chutě Dálného východu nebo Afriky, které zařazujeme o víkendech, kdy přinášíme rovněž jídla ze sezonních surovin. Využíváme při tom také produkty od regionálních výrobců z Brněnska včetně místních pivovarů nebo vinařů. 

Stálý jídelní lístek najdete zde, aktuální info o nabídce je zde, profil na instagramu je zde

Mapa
GPS
49.2566475N, 16.4611406E