Brněnsko Go from Brno Kounicko a Ivančicko Ivančice

Ivančice

Historické město s velkým šarmem

Starobylé Ivančice založené ve 13. století si půvab zachovaly do dnešních časů. V 16. století byly významným centrem moravské vzdělanosti. Biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav tu zřídil tajnou tiskárnu a odstartoval proslulý překlad Bible kralické. Součástí města bývala odedávna také židovská komunita – Židé se prý podíleli i na výstavbě středověkých hradeb. Ale dnes tu najdete už jen rozsáhlý hřbitov za městem. Za návštěvu přesto stojí – nejstarší náhrobek je z roku 1552. Podívat se sem můžete v září na Dny evropského dědictví.

Rozhodně musíte vidět historické jádro s renesančními domy a zbytky středověkých hradeb. Dominantou je chrám Nanebevzetí Panny Marie s překrásnou renesanční přístupnou věží. Renesanční je také Stará radnice, kde najdete expozice o nejslavnějších rodácích. Ano, řeč je o Vladimíru Menšíkovi. Kromě jeho osobních předmětů atp. vás expozicí provází hercův hlas. 

Přímo v budově radnice se kdysi narodil Alfons Mucha! Je tedy jasné, že tu najdete i jeho expozici. Uvidíte třeba jeho oděv pro malování nebo přípravné studie pro proslulou Slovanskou epopej. 

Mapa
GPS
49.1014447N, 16.3775183E