Brněnsko Go from Brno Kounicko a Ivančicko Cyklovýlet Střibský mlýn

Cyklovýlet mezi vinohrady do Kounic a Ivančic

Jednodenní výlet tam, kde čas plyne pomaleji než voda v řece Jihlavě

Projeli jsme kraj Kounicka křížem krážem a tak nás okouzlil, až jsme pro vás poskládali jednodenní cyklovýlet v kraji, který by mohl být ztělesněním prázdnin. Zakusíte prvorepublikový šarm Dolních Kounic, pocítíte magického genia loci ruiny tajemného kláštera Rosa coeli, okoštujete lahodné víno např. ve vinařství Jan Plaček. A kdy si výlet protáhnete do Ivančic, zažijete rozmarné léto. Tak, do pedálů!

Souhrné informace

Délka trasy
14,4 km + 7,6 km
Časová náročnost
6 hodin

Na kolo naskočte v Silůvkách

22kilometrový cyklovýlet odstartujte v Silůvkách. Vyrážíte z Brna? Počítáme s tím. Vlakem z brněnského hlavního nádraží zamiřte linkou S41 do stanice Silůvky. A jedete-li autem, dojeďte opět do Silůvek a zaparkujte u nádraží, sundejte kola a jedem.

Sledujte cykloznačení 5171 Brněnská a po 3 kilometrech je opusťte – odbočte prudce vlevo přes trať do kopce. Jestli s sebou máte děti a remcají, podpořte morálku (pravdivým) ujištěním, že to je jediný kopec výletu. Stoupání je dlouhé asi jeden kilometr. Odměnou za vydané kalorie jsou krásná těla a krásné výhledy přes vinohrady. 

Dolní Kounice, Rosa coeli a nej frankovka 

Čeká vás kulturní vsuvka – prohlídka malebného městečka Dolních Kounic. Klidně by se mohlo jmenovat Krokovy Vary – tak silně připomíná svým půvabem a maloměstským šarmem Vančurovo Rozmarné léto. Vinařské městečko je známé také kounickou frankovkou. Ta tu má dokonce svůj svátek – Putování za kounickou frankovkou (řeknou vám o něm v kounickém TIC). Místní vína ochutnejte například ve sklepě U Dvořáků (děti tu potěší cukrárna). Za rohem si můžete koupit farmářské dobroty v obchodě s nevysvětlitelným názvem Schůzka 7.13.

No a kounické památky...  Které doporučujeme všemi deseti? Proslulý klášter Rosa coeli je asi povinnost. A protože je to tajemná zřícenina, její prolézání baví i děti (hlavně zachovalé schodiště). Stavba má takové kouzlo, že sem jezdí lidé i z pořádné dálky. Tak romantické fotky jen tak někde neulovíte. Klášter můžete prozkoumat sami nebo s průvodcem na komentované prohlídce. (Před návštěvou si zkontrolujte na webovkách otevírací hodiny v aktuální sezoně, ať zklamaně nelomcujete řetězem na zavřených vratech!) 

Kde hrad je i zámek

Na Rosu coeli dohlíží shora hrad a zámek v jednom. Jestli máte dost času, prohlídka je zážitek. Uvidíte během ní lahůdky jako Zelenou světnici, kde chystávali panoše na pasování do stavu rytířského, nebo ukázku hradní hygieny. Pořádají tu víkendové prohlídky, hradní slavnosti lokálních potravin, koštování vín.

A pak ještě místní synagoga. Je jedna z nejstarších na Moravě. To na ní ale není to nejzajímavější. Tahle synagoga není orientovaná do světových stran – jak bývalo obvyklé – ale ve shodě s kouknickými křesťanskými kostely. Po navrácení Židovské náboženské obci v Brně se dočkala citlivého zrestaurování. 

V Dolních Kounicích na lahodnou frankovku

Po prohlídce Dolních Kounic pokračujte podél řeky proti jejímu proudu Skalní ulicí. Zde se opět setkáte se značením cyklotrasy 5171 Brněnská, tak jste na správné cestě. Pokračujte do Nových Bránic. 

Tady milovníkům vín a kvality doporučujeme malou odbočku doprava přes most. Vinařství Jan Plaček v Moravských Bránicích šenkuje skvělá vína v útulném degustačním sklepě. A hned z druhé strany bloku domu má vinařství pan Rathouzský. 

Nepřehnali jste to s degustováním a ještě máte energii? Můžete pokračovat až do Ivančic. Vraťte se zpět přes most do Nových Bránic – zde najdete pokračování výletu s cílem v Ivančicích. V případě únavy pokračujte na nádraží v Moravských Bránicích a linkou S41 se vraťte do Brna.

Prodloužení výletu do Ivančic 

Ještě máte energie na rozdávání, letní večery jsou dlouhé a domů se vám ještě nechce? Pokračujte po červené turistické podél řeky (značena i jako cyklo 403). Držte se jí až k železničnímu mostu vysoko nad vámi. Ignorujte značení cyklostezky 403, ta by vás dovedla na nepříjemně frekventovanou silnici. Pokračujte po červené turistické ještě asi 100 metrů a pak těsně kolem vody. Stezka je bezproblémově sjízdná. Celou cestu to bylo krásnou přírodou, ale teď to bude stát obzvlášť za to! 

Prázdninová atmosféra Stříbského mlýna

U Stříbského mlýna si prostě musíte udělat pauzu. A nejlépe koupací. Tady zažijete to pravé rozmarné léto, tady se pořád ještě můžete koupat v řece u splavu. Majitelé louky u řeky dělají vše pro to, abyste se zde cítili jako mistr plovárenský Antonín Důra v Rozmarném létě Vladislava Vančury. V sezoně zaženete hlad i žízeň díky stylovému stánku a grilu. A když budete mít štěstí a majitelé kavárny a galerie ve mlýně budou mít o víkendu otevřeno, zažijete romantiku non plus ultra. 

A ještě na skok do Ivančic

Po koupačce pokračujte až do Ivančic, kolem Ptačího hotelu (první ze souboru plastik Josefa Zahradníka), městské chřestovny (chřest má v Ivančicích už mnoho let svůj svátek: květnové Slavnosti chřestu a vína) a Rozhledny Alfonse Muchy na kopci Réna. Odbočka na ni je u mostu, který vás převede přes řeku a nasměruje na ivančické náměstí. 

Starobylé Ivančice založené ve 13. století si půvab zachovaly do dnešních časů. V 16. století byly Ivančice významným centrem moravské vzdělanosti. Biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav tu zřídil tajnou tiskárnu a odstartoval proslulý překlad Bible kralické. Prima ivančické tipy vám prozradí v místním kulturním a informačním centru (a také mají vždy připravenou nějakou hru s hrací kartou).

Slavní ivančičtí rodáci

Rozhodně musíte vidět historické jádro s renesančními domy a dokonce zbytky středověkých hradeb a dominantu – chrám Nanebevzetí Panny Marie s překrásnou renesanční přístupnou věží. Renesanční je také Stará radnice, ale nejspíš vás na ní zaujme něco jiného. Nebo spíš někdo s velkým M – zajděte sem za památkou nejslavnějších rodáků Alfonsem Muchom a Vladimírem Menšíkem. Uvidíte třeba jejich osobní předměty z pozůstalosti. A dozvíte se pikantnosti z jejich života. Představte si třeba, že i tak slavný malíř jako Alfons Mucha jako kluk zlobil... Do kostelní lavice vyryl svůj monogram, dodnes ji v kostele opatrují. 

Jestli chcete na závěr výletu pohárek dobrého místního moravského, tak odpoledne má otevřeno vinařství pana Komarova v centru města.

A jak zpátky? 

Po prohlídce města už domů – vlakem ze stanice Ivančice linkou S41.

Kulinární tip

Kromě návštěv místních vinařství doporučujeme navštívit i tzv. RAF House v Ivančicích. Šmrncovní restaurace s muzeem armádního generála Emila Bočka, válečného pilota RAF servíruje kromě originálních artefaktů pro potěchu oka taky typické britské speciality. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (159.4 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení