Brněnsko Go from Brno Rosicko a Oslavansko Muzeum hornictví a energetiky

Muzeum hornictví a energetiky

Hornické pomůcky, nástroje i uhelná štola

Oslavany bývaly kdysi vinařskou obcí. Pak zde objevili uhlí a vše se změnilo. Místní zámek má proto v repertoáru expozici hornictví a energetiky včetně makety důlního díla ve skutečné velikosti. Výstava je tematicky rozdělená do několik částí. Vedle geologie, mineralogie atd. je jednou částí právě Vývoj hornického řemesla. Dozvíte se o historických i moderních metodách těžby, o práci a životě horníků. Uvidíte vybavení hornické záchranné služby. 

A čím si prohlídku muzea na zpříjemníte? Koupačkou v zámeckém biotopu! Koupací biotop najdete přímo v zámeckém parku. Taky si můžete  zahrát tenis, poučit se v geoparku, pro potomky je tu dětský vodní svět s brouzdalištěm, fontánou a spol. Pro sportovce připravili fitness trenéři a fyzioterapeuti outdoorovou fitness zónu s 5 cvičebními stanicemi. 

Hornictví na Moravě vás zajímá do hloubky? Památník připomínající Oslavany jako 1. místo na Moravě, kde se v 18. století započalo s těžbou černého uhlí, najdete hned vedle městského úřadu. Na oslavanském hřbitově jsou společné hroby havířů, kteří zahynuli při dvou velkých důlních neštěstích, i hrobka těžařského rodu Müllerů s pamětními deskami. Na oslavanském náměstí 13. prosince uvidíte Permona, strážce Oslavan.

Mapa
GPS
49.1267561N, 16.3344611E