Brněnsko Go from Brno Neobvyklý cyklovýlet za horníky do Oslavan

Neobvyklý cyklovýlet za horníky do Oslavan

Výlet stvořený pro kola, ale dá se zvládnout i pěšky. Po cestě vás čeká krásná secesní těžební věž Simson, permoníky možná uvidíte nebo se jimi stanete v labyrintu Permonium a na závěr se vykoupete v zámeckém biototopu. Tak elán a plavky s sebou!

Souhrnné informace

Délka trasy
12,1 km
Časová náročnost
50 min
Informace
Informační centrum Zastávka
Start
Žel. st. Zastávka u Brna
Cíl
Žel. st. Ivančice

Start v Zastávce

12kilometrový cyklovýlet startuje na hlavním nádraží v Brně, odkud zamíříte do stanice Zastávka u Brna (linka S4, R11). Přímo na nádraží najdete Regionální informační centrum Zastávka, tak pokud vás k lokalitě cokoli zajímá, tam vám zasvěceně poradí. 

Nasedněte na kolo a vydejte se k železničnímu přejezdu na cyklostezku 5173. Žluté tabulky vás povedou kolem areálu někdejšího dolu Ferdinand do Babic. Kousek za obcí se stavte v Muzeu průmyslových železnic. Místní uzoučké koleje vypadají jako dětská varianta? To právě po nich kdysi jezdívaly vozíky s vytěženým uhlím. A když těžba skončila, nadšenci a dobrovolníci z Muzea průmyslových železnic trať obnovili. S patřičným nadšením prezentují haldy technických kousků od parních lokomotiv po železniční „náklaďáky“. (Pokud výlet absolvujete pěšky a vyberete si pro něj správný termín, můžete jet z nádraží v Zastávce vláčkem po úzkorozchodce až do Zbýšova.) 

Zbýšovské výhledy dolů do dolů

Ve Zbýšově vás na konci Havířské ulice čeká prudký výstup po cestách, kde kamení z nitra země vozily mnoho let náklaďáky – samozřejmě pokud netrénujete na ironmana, nechejte kola pod kopcem. Odměnou za výstup je královský výhled na Oslavany nebo někdejší areál dolů Antonín, Jindřich a Jindřich II.

Elegán Simson

Ve Zbýšově jste ještě neskončili – krásnou secesní věž dolu Simson uvidíte už z dálky. Důl patřil k nejstarším v oblasti, rubat tu začali už v půlce 19. století. Věž je technickou památkou a není běžně přístupná. Otevírá se na zářijové Hornické slavnosti a také o některých prázdninových víkendech v návaznosti na jízdu úzkorozchodné železnice, tak před výletem koukněte na jejich webovky. Uvnitř je maličké muzeum, které zbýšovští dobrovolníci z řad bývalých horníků průběžně zvelebují.

Přístupná Kukla a zapeklité Permonium

Vaší další metou na cestě je přístupná těžní věž dolu Kukla. A pozor, jestli s sebou máte na výletě děti, tak po věčném „mě už strašně bolí nožičky“ a „kdy už tam budem“ zavládne ryzí nadšení – Kukla je součástí zábavního parku Permonium. Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity klidně na celý den, tak si na něj rezervujte dost času. (Je na vás té radosti až moc? Můžete potomky vypustit a uchýlit se do Kavárny ve věži.) 

Koupačka v zámeckém biotopu

Výpravu zakončíte v Oslavanech pěkně stylově. Zamiřte kolem řeky proti proudu k zámku. Má nejen expozici hornictví a energetiky včetně makety důlního díla ve skutečné velikosti. Na oslavanském náměstí 13. prosince uvidíte Permona, strážce Oslavan. Trefili jste pěkný letní den? Tak to musíte putování zakončit koupačkou v koupacím biotopu přímo v nádherném zámeckém parku!

A jak zpátky? 

Můžete vlakem z Ivančic (+ 5 km) – v Oslavanech sledujte šipky „cyklostezka“, ta zavede vás do Ivančic. Nebo se vraťte kolem staré zbýšovské cihelny do výchozí Zastávky – najděte cykloznačení 5173 Zastávka, Zbýšov. Asi 350 m za Padochovem sjeďte ze silnice kolem zděné zídky obytného domu se zelenou střechou a pokračujte vzhůru. Neznačená cesta vás přivede ke staré cihelně a pak do Zastávky. 

A kde zažít echt hornickou atmosféru? Pojďte se najíst a napít!

V Dělnickém domě v obci Zastávka i v Hornickém domě ve Zbýšově pocítíte něco jako hornickou atmosféru. Na obou místech podávají domácká jídla za přátelské ceny. Chcete ochutnat hit někdejších štamgastů? Tak jako v Tatrách popíjejí místní čučorietkovou (rum s naloženými borůvkami), tady si objednejte „koks“. Je to rum a pár zrnek kávy. Ty rozkoušete a přelijete rumem. Takový „shot“ vám dodá energii na další cestu! Dobrou kvalitu nabízí také Dobrá chvíle v Neslovicích.

Extra tip S PÁROU ZA HORNÍKY

Ještě přihodíme tip na nevšední zážitek, který lze každý rok absolvovat jen jednou v červenci, jednou v srpnu – termíny na www.mikroregionkahan.cz

V Zastávce nastoupíte na vlak s parní mašinkou, který vás zaveze do Muzea průmyslových železnic (MPŽ). To se celé převleče do hornického. Kromě vozů a lokomotiv používaných v dolech uvidíte sbírku kamenů, které vydalo zdejší podzemí. A taky chlapy jako nachystané na šichtu, jen sfárat dolů. Odtud se vydáte k těžní věži Simson, která je exkluzivně pro tyto dny otevřena. Provedou vás s velkým entuziasmem členové Vlastivědného spolku Zbýšov. Pak ještě zaskočte k historické cihelně, která zásobovala stavebním materiálem zdejší hornické kolonie. Vyškrábejte se na zbýšovskou haldu a pak už vláčkem z MPŽ zpět na Zastávku. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (81.02 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení