Přírodní park Ždánický les

Na kole Přírodním parkem Ždánický les do Papouščí ZOO

Projeďte se rozlehlou krajinou, nad níž se dodnes vznáší atmosféra slavné Bitvy u Slavkova, užijte si výhledy na vzdálené horizonty a kopečky vlnící se východně od Brna. Trasa Vás zavede do unikátní Papouščí ZOO v Bošovicích, provede stínem Ždánického lesa s cílem v zahradách renesančního zámku v Bučovicích. Nečekejte ale rovinu. Ždánický les je spolu s Chřiby nejzápadnější výspou Karpatského oblouku, takže o stoupání a sjezdy tu tak docela není nouze.

 

Souhrné informace

Délka trasy
30 km
Časová náročnost
4-6 hodin
Start
Žel. st. Křenovice
Cíl
Žel. st. Bučovice

Za výhledy na slavkovské bojiště

Trasa začíná v Křenovicích, kam se z Brna snadno dostanete vlakem z Hlavního nádraží linkou S2 nebo S6 a podle toho dorazíte buď na křenovické Horní nebo Dolní nádraží. Vaše cyklostezka vede v blízkosti obou z nich.

Hned jak vyjedete z Křenovic, okamžitě poznáte, že jsme se ocitli na pravém moravském venkově. Pro celé Politaví jsou typické nekonečné zvlněné lány, které narušuje právě jen oblíbený Ždánický les.

Cyklostezka 5907 míří do Vážan nad Litavou, kde bystrý a zasvěcený pozorovatel možná objeví pozůstatky starého zámku, ale pro běžného turistu není obec příliš zajímavá. Místo hledání zámku, který už jako zámek dávno nevypadá, se proto raději vydejte dál, tentokrát už mimo značenou cyklotrasu. Odměnou za první stoupání Vám budou výhledy na velkou část slavného bojiště u Slavkova s typickou siluetou Prateckého kopce s Mohylou Míru.

Autobusová zastávka a rozhledna v jednom

Dalším významným bodem trasy jsou Nížkovice. Jak už název napovídá, obec se krčí v malém dolíku v úbočí Ždánického lesa. Její dominantou je kostelík sv. Kunhuty a pokud jste na výletě s dětmi, můžete si udělat zastávku na malém hřišti na návsi hned naproti dvojice památníků obětem první a druhé světové války.

Z Nížkovic se opět napojíte na značenou cyklostezku č. 5099, která Vás dovede táhlým stoupáním po hranicích přírodního parku Ždánický les do Kobeřic. Hned na začátku obce za pozornost stojí netradiční autobusová zastávka sloužící současně i jako rozhledna do širého okolí.

Pokud si tady budete chtít kromě výhledů rovnou vychutnat i svačinu, odbočte k blízké kapličce panny Marie s posezením. Odtud lze elegantně pokračovat k další vyhlídce u nedalekých sadů a po polní cestě dojet ke kostelu sv. Jiljí anebo se stačí vrátit na cyklostezku a sjet na náves po silnici.

Zvlněnou krajinou do Papouščí ZOO

Za Kobeřicemi se Vaše trasa dokonce dvakrát pořádně zhoupne: nejprve do údolí Milešovického potoka a potom do obce Lovčičky. Držte se cyklotrasy 5099, která Vás tímto náročnějším úsekem bezpečně provede.

Důležitý tip: Počítejte s tím, že po deštích mohou být polní cesty v tomto úseku sjízdné jen obtížně! V takovém případě doporučujeme zamířit z Křenovic rovnou do Šaratic a Bošovic. Stejně tak tuto zkratku ocení méně zdatní cyklisté.

V každém případě bude veškerá vynaložená námaha odměněna zážitkem z návštěvy Papouščí ZOO v Bošovicích, která je jedinou ZOO tohoto typu v Evropě. Ve více než sto voliérách zde bydlí přes 200 papoušků ze tří kontinentů světa. Areál je bezbariérový, se spoustou zeleně, fontánek a altánem, odkud nerušeně pozorujete ptáky a oni Vás. Na celou zastávku si vyhraďte minimálně hodinu a nezapomeňte si dát něco dobrého v Café Kakadu.

Stinná oáza jménem Ždánický les

Bošovice leží mezi dvěma návršími. Na jednom je kostel a na druhém dnes už nepřístupná bývalá tvrz v havarijním stavu. V táhlém stoupání na hřeben Ždánického lesa se tedy máte čím kochat. Po výkonu si můžete krátce odpočinout u křížku s houpačkou a lavičkou ve stínu lípy. Dále bude Vaším průvodcem lesní cesta Těšanka vedoucí po celém hřebeni Ždánického lesa. V úseku za odbočkou ze silnice se ještě můžete rozhlédnout do dálek, postupně se však zanoříte do stínu lesa.

Zejména v parných dnech je tahle část trasy doslova za odměnu. Úzká asfaltka vede stále pod klenbou lesa, jízdu zpestřují odpočinková místa na některých rozcestích, lichtenštejnský památník či malé křížky ukryté v podrostu. Kdo jezdí autem ze Slavkova do Kyjova, dobře zná nepřehledné esíčko u Červeného kříže. V těchto místech Těšanka hlavní silnici č. 54 kříží a budete dokonce nuceni kousek cesty po silnici absolvovat. Obezřetnost je na místě!

Opouštíme les a míříme za zvířátky

Nedlouho poté, co se vrátíte na bezpečnou lesní cestu, začne Vaše trasa definitivně klesat. Dlouhým sjezdem opustíte chladivé prostředí Ždánického lesa a stromořadím starých kaštanů lemujících pastviny dorazíte k farmě Jalový dvůr. Oblíbený areál nabízí dětská hřiště, restauraci, rybník s drůbeží a spoustou dalších domácích zvířat a dobytka. Na rychlé občerstvení či vydatný oběd se můžete zastavit buď rovnou zde anebo pokračovat ještě několik kilometrů opuštěnou silničkou na Zelený statek s luxusnější restaurací a dalším dětským hřištěm. Na okolních pečlivě udržovaných pastvinách se poklidně pase dobytek, vedle koz a ovcí si můžete pohladit i exotické lamy alpaky. Malebný kout krajiny zkrátka donutí každého výletníka zastavit, sesednout z kola a pokochat se.

Protáhněte si trasu až k renesančnímu zámku v Bučovicích

Poslední úsek trasy z Rašovic vede po zbrusu nové cyklostezce s několika posezeními až k malebnému kostelíku v Křižanovicích. Na vlakové zastávce v Křižanovicích můžete celý výlet případně ukončit, ale pokud to síly dovolí, k dalšímu highlightu výletu zbývá už jen necelých šest kilometrů po rovině. O návštěvu renesančního zámku v Bučovicích by bylo škoda se připravit, neboť se pyšní hned několika unikáty: nádhernou fontánou na nádvoří, rozsáhlým francouzským parkem a mimořádně zdobnými interiéry s mistrnými výmalbami.

Pokud jste už v Bučovicích byli, můžete stejně tak z Křižanovic zamířit k neméně významnému zámku ve Slavkově.

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (111.15 KB) Stáhnout