Brněnsko Go from Brno Slavkovsko a Bučovicko Zámek Bučovice

Zajíci na stropě – zámek Bučovice

Ušáci jak malovaní (a jak je neznáte)

Dominantou Bučovic je renesanční zámek s půvabnou zahradou, kde si každoročně připomínají neobvyklé vítězství: V roce 1645 ubránila zámek pouhá hrstka úředníků, myslivců a měšťanů proti početní převaze švédského oddílu. (Když se sem vydáte v červnu, každoročně si akci připomínají jako Bučovice 1645: Dobývání zámku.) 

Severně od Alp podobný klenot nenajdete. Poslední muž starobylého rodu Jan Šembera z Boskovic zadal stavbu tehdejšímu znalci umění a císařskému antikváři Stradovi. Ten navrhl velkolepou stavbu včetně dokonalých interiérů. Pozdně renesanční umělci celé Evropy v nich zúročili svůj talent na jedničku. Projděte si Venušin sál, Ptačí sál, Sál smyslů… a nesmíme zapomenout na kuriozitu zvanou Zaječí pokoj! V něm běhají zajíci po stropě. Tedy malovaní, ale jsou jak živí. Strop ukazuje svět zajíců, kteří přebrali vládu nad lidmi (také vás napadá film Planeta opic?). Vidíte výjevy jako útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě, lov lidí nebo hostinu královského zaječího páru.

Úctyhodných 90 sloupů arkádového nádvoří bohatě zdobí 540 reliéfů. Válečné motivy, erby, rostliny, fantastická zvířata a bytosti i hudební nástroje doslova ožívají díky zručnosti italských kameníků. Z jejich dílen jsou i manýristické fontány z pozdějšího období – rozverné mořské panny sedí na delfínech a dračí hlavy chrlí vodu. Výjev korunuje prostopášník na vrcholku. 

Mapa
GPS
49.1492119N, 17.0010514E