Brněnsko Go from Brno Slavkovsko a Bučovicko Mohyla míru

Mohyla míru

1. mírový památník v Evropě

Tímto památníkem uctili poprvé v Evropě památku všech obětí krvavého konfliktu bez rozdílu – ať už patřily ke straně vítězů nebo poražených. Mohyla míru je tak historicky ojedinělý válečný památník s mírovým vzkazem. Stojí na proslulém Slavkovském bojišti jako memento válek a na počest všech obětí prosincové bitvy u Slavkova roku 1805. 

S myšlenkou vybudovat památník přišel kněz a pedagog Alois Slovák, realizoval ji významný architekt Josef Fanta. Štíhlá stavba s rozšířenou základnou je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. Každý rok tu na přelomu listopadu a prosince probíhá vzpomínkový akt k uctění padlých. Navíc o státních svátcích, významných dnech a po celý červenec a srpen je mohyla slavnostně osvětlená.

Zajděte nejen do místní kavárny, ale také na multimediální expozici „Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805“ – nebojte se suchopárné přehlídky dat, čeká vás nevšední zážitek! Pochopíte, jak se po tomto konfliktu změnily hranice tehdejších států a mocenské poměry celé Evropy.  Napoleon zde sice slavně zvítězil, ale pánem Evropy se nestal nadlouho. Waterloo bylo zase o kousek blíž...

Mapa
GPS
49.1281578N, 16.7624658E