Brněnsko Go from Brno Pěší výlet Vyhlídka na Tišnov

Pěší výlet Vyhlídka na Tišnov

Výšlap krásnými lesy na vyhlídku nad město, které znáte z Četnických humoresek

Vydejte se krásnou krajinou Tišnovska. Dýchejte z plných plic, vnímejte uklidňující zelenou barvu lesů. Od května do června koukejte při výstupu na rozhlednu Klucanina i pod nohy – možná uvidíte kvést vzácnou orchidej střevíčník pantoflíček. Na závěr výletu zaskočte k největší sbírce drahých kamenů u nás a před odjezdem domů si projděte i příjemný Tišnov. Má v rukávu architektonická esa a v místním turistickém centru můžete nakoupit domů lahvová piva zajímavých lokálních pivovarů a pivovárků. 

Souhrnné informace

Délka trasy
7 km
Časová náročnost
2:15 h

Cestou hrdelního práva

Vyrážíte z Brna? Naskočte na hlavním nádraží do vlaku S3 nebo R9 a vystupte v Tišnově. Z nádraží v Tišnově se dejte do centra – hned za radnicí najdete první zastavení Cesty hrdelního práva (Pýcha). Další zastavení potkáte na ulici Brněnské. A na jejím konci se dejte po modré na rozcestí Na Spravedlnosti (kousek odtud bývala kdysi tišnovská šibenice) a pokračujte až k rozhledně Klucanina.

A protože jste v kraji krásné přírody, dívejte se po cestě pozorně, možná uvidíte květy orchideje střevíčníku pantoflíčku – je to jedna z nejkrásnější evropských květin. (Kvete od května do června.)

Královský výhled z Klucaniny

Zdola vypadají rozhledny většinou lákavě. Ale možná vás pak při výstupu po ocelových roštových schodech při pohledu do hlubiny pod sebou chytají nervy? Rozhledna Klucanina na stejnojmenném kopci je v tomto ohledu milosrdná, i když je vysoká úctyhodných 30 metrů. Je to poctivě zděná, bytelná dáma. Zdolání 133 schodů odmění dechberoucími pohledy do všech světových stran a na informačních deskách vám pojmenuje, co vidíte. 

Cesta dolů z Klucaniny vede po žluté turistické ke hřbitovu. Hned za tabulí Tišnov udělejte odbočku ke Galerii Patriot. Skrývá nejcennější soukromou sbírku drahých kamenů v ČR i SR. 

Proč byste neměli minout Tišnov

A když už jsme pro vás start a cíl výletu vymysleli zrovna v tomto městě, něco vám o něm povíme. Na konci 19. století byl Tišnov pro vynikající polohu a krásné okolí vyhlášen klimatickým místem a postavili tu sanatorium a vodoléčebný ústav. Pobývali tu kulturní velikáni jako Halas nebo Janáček. Dnes je sanatorium nemocnicí, která si zahrála v Četnických humoreskách – stejně jako zdejší secesní Jarochova vila a Villa Franke. Jste fandové architektury? Tak zaskočte ješte k významné funkcionalistické budově bývalé městské spořitelny architektů Fuchse a Kumpošta. 

A jak zpátky? 

Vlakem ze stanice Nedvědice (linka S31) do Tišnova a odtud do Brna.

Gastro tipy Tišnovsko

Pozor, jste na Tišnovsku. V lokalitě bohaté na pivovary všech velikostí! Do pivovaru Kvasar v Senticích se chodí na medové pivo. Tišnovské pivo sbírá jednu cenu za druhou, Grádo se může pochlubit i pivními lázněmi. Pivovar Květnice se nebojí experimentovat s méně známými pivními styly, zatímco Doubravník vaří poctivý žitný ležák. Lomnický Genius noci fandí ovesnému ležáku a dalším specialitám v soukromém klubu pro pivomily (otevřený o víkendech). Tišnovské pivní nebe vás nadchlo? Stáhněte si u nás hrací kartu a vydejte se sbírat razítka na Tišnovskou pivní stezku.

Rádi vozíte z výletů dárky? Doporučujeme Turistické informační centrum v Tišnově – nabízí lahvová piva z celého regionu. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (59.26 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení
Tišnovsko - mapka s popisem pdf (940.55 KB) Stáhnout