Brněnsko Go from Brno Tišnovsko Tišnovské vily

Tišnov a tišnovské vily

Hrály i v Četnických humoreskách

Na konci 19. století byl Tišnov pro vynikající polohu a krásné okolí vyhlášen klimatickým místem a postavili zde sanatorium a vodoléčebný ústav doktora Kuthana. V sanatoriu pobývali i kulturní velikáni jako Halas nebo Janáček. Dnes je z něj nemocnice, která si zahrála v řadě filmů jako Četnické humoresky – stejně jako zdejší secesní Jarochova vila s prvky anglických „cottage“ a secesní Villa Franke. 

Tyto i další vily vyrostly ve východní části Tišnova mezi světovými válkami právě díky tomu, že se stal příjemným lázeňským městem. I když jsou dnes všechny vily v soukromém vlastnictví a do interiérů se tak nepodíváte, i samotná procházka kolem krásných staveb je zajímavou přehlídkou pozdní secese, modernismu (foklórního stylu) a funcionalismu. Nejkrásnější z nich uvidíte v kdysi promenádní Riegrově ulici právě v sousedství Kuthanova sanatoria. 

Jste fandové architektury? Tak zaskočte ješte k významné funkcionalistické budově bývalé městské spořitelny architektů Fuchse a Kumpošta z 30. let. Dopřáli budově veškeré vymoženosti té doby a i dnes je stavba esteticky dokonalá. Zblízka se zaměřte na zajímavý bílý opaxitový obklad fasády. Dnes si v budově můžete třeba vybrat peníze z bankomatu – sídlí tu Komerční banka. Za citlivou renovaci památky velké díky místnímu filantropovi Rudolfu Vodičkovi. 

Zajímáte se o drahé kameny? Tak zbystřete – právě v Tišnově máte možnost 2x ročně (vždy na jaře a na podzim) navštívit Minerál Tišnov, mineralogickou burzu s nejdelší tradicí v ČR. 

Mapa
GPS
49.3487181N, 16.4243806E