Brněnsko Go from Brno Pěšky do benediktínského kláštera a na Akátovou věž

Pěšky do benediktínského kláštera a na Akátovou věž

Výlet do kláštera za literárními poklady a pak do kraje meruněk na rozhlednu

Na sever od Brna jsou krásné lesy a jih mají lidé často za průmyslový. Ha! Vydejte se s námi právě na jih do bohatého a úrodného kraje. Na pěším tripu vás zavedeme do přepychového rajhradského Památníku písemnictví na Moravě, načerpáte energii mezi vinohrady a meruňkovými sady, vyšlápnete si na moc hezkou akátovou rozhlednu Výhon. No a aby to bylo blaho pro všechny smysly, ochutnáte lokální vína a meruňkové speciality v infocentru Židlochovice. 

Souhrnné informace

Délka trasy
23,1 km
Časová náročnost
6:27 h

Do Rajhradu až na rozhlednu Výhon (15,8 km)

Na pohodový výlet se startem v Brně vyrazte z hlavního nádraží linkou S3 a vystupte v Popovicích. Vydejte se do centra obce, dokud nenarazíte na označení „naučná stezka Rajhradsko“. Ta vede umělým mokřadem a bažantnicí k benediktinskému klášteru v Rajhradě. 

Klášter, který je mekkou literatury

V nádherném barokním komplexu rajhradského kláštera dle návrhu slavného Jana Blažeje Santini-Aichela můžete strávit celé hodiny a nudit se nebudete. Areál s dnešní parádní parkovou úpravou se postupně probouzí z dlouhého očistce, kdy mu dávaly na frak armády všeho druhu. Ve středověku bývaly kláštery oblíbené cíle válečného rabování a Rajhrad si ho užil až až. Od mongolských nájezdů až po pobyt armády v době komunismu. I proto je skoro zázrak, že se dodnes dochovaly dávné rukopisy, vzácný základ místní knihovny. Má 65 tisíc svazků!

Hluboký zážitek nejen pro knihomoly

Zajděte do klášterního Památníku písemnictví na Moravě – v historické knihovně si připadáte tak malincí… a ta výzdoba… jak někde ve Vatikáně. Původní románskou a gotickou podobu přepsal už zmiňovaný Santini-Aichel velkolepou barokní přestavbou. Klenby s nástropními freskami, štuková výzdoba tu i onde, zlatem se nešetřilo. A k tomu podivuhodnosti jako mechanický globus.

Památník je expozicí literatury psané na Moravě – od nejstarších rukopisů z konce 9. století po moderní velikány jako T. G. M. nebo Kundera... A také tu můžete slyšet na vlastní uši staroslověnštinu, zásadní jazyk i pro naši dnešní moderní češtinu.

V muzeu najdete mnoho nečekaných pokladů. Jako korespondenci malířského mága Alfonse Muchy, který měl kořeny v moravských Ivančicích. A že na své rodiště ani v dobách největší slávy nezapomněl a rád přijížděl na návštěvu, dokazuje právě rozsáhlá korespondence uložená tady v památníku.

Extra tip pro vaše budoucí putování

Je tu ještě jeden důvod, proč by vás rajhradský klášter mohl hodně zajímat. Pohráváte si už nějakou dobu s myšlenkou, že se vydáte na pouť Svatojakubskou cestou do Santiaga de Compostela? Tak právě v Rajhradě se můžete připojit k jedné z větví! Razítko do poutnického průkazu nafasujete právě v klášteře. 

Ale zpět k dnešnímu výletu. Po kulturním zážitku vám možná vyhládlo. Zaskočte do restaurace U Kašny (kousek od podjezdu pod tratí na Městečku). Překvapivou nabídkou a vysokým výkonem si majitelé vysloužili zařazení do prestižního seznamu Gourmet jižní Morava 2019

A teď už po červené

Odteď až do Židlochovic se držte červené turistické značky. Vede přes Holasice a Vojkovice kolem holasické tůně Ludmila, kde pořádají koncerty místní žáby. U Ludmily je to parádní místo na piknik! A jestli s sebou nepotáhnete piknikovou deku, hodujte u dřevěného stolu s lavičkami. Tůň je v údolní sníženině nivy řeky Svratky, má tvar jako ledvina. Díky revitalizaci se povedlo oživit mokřadní faunu a flóru, a tak tu můžete uvidět vzácné kousky jako bílé lekníny, žluté kosatce nebo masožravé bublinatky, čolky i kuňky ohnivé.  

Finiš v Židlochovicích

V Židlochovicích navštivte informační centrum – nebojte se nudných letáčků. Mají tu certifikovanou vinotéku místních vín a také Fenzovu úrodnou meruňku z místního sadu. Na rozhlednu Výhon vystoupejte po zelené turistické značce. 

Akátová rozhledna kombinuje beton, kov a dřevo – no ano, akátové. Však se právě na stavbu rozhledny, která musí odolávat všem rozmarům počasí v zimě v létě, hodí dokonale. Akátové dřevo je velmi tvrdé, značně pružné a houževnaté, dobře odolává vodě i počasí všeho druhu. Čeká vás výšlap po 76 schodech a poslední část výstupu po kovových schodech není zrovna pro poseroutky. Ale to dáte! 

Z rozhledny už můžete zamířit zpět do Židlochovic na nádraží a nasednout na vlak domů. Ale určitě vás zlákáme ještě na krátkou 4kilometrovou prodlužku za vynikajícími víny! 

Prodloužení výletu mezi vinohrady na víno (+ 4,4 km)

Z Výhonu zamiřte po modré do Nosislavi, kde mají opevněný kostel a tvrz, náves zdobí přes 100 let starý lis na víno. Je z dubového dřeva a je typický pro zdejší vinařskou oblast. (V září v Nosislavi můžete zažít příjemnou vinařskou akci otevřené sklepy. Málokde jinde byste mohli ochutnat burčákovou zmrzlinu…) Po cestě zpět do Židlochovic po červené turistické trase navštivte rodinné biovinařství Válka.

A jak zpátky? 

Vlakem z Židlochovic linkou S3!

Kde zatočit s hladem a žízní na rajhradském tripu

Na velký hlad zajeďte v Rajhradě do restaurace U Kašny (kousek od podjezdu pod tratí na Městečku). Překvapivou nabídkou a vysokým výkonem si majitelé vysloužili zařazení do prestižního seznamu Gourmet jižní Morava 2019

V Židlochovicích velký hlad vyřeší restaurace Za Komínem. Poznáte ji snadno – podle komína, kousek od řeky. A protože jste v kraji slavné literární Maryši, možná zajdete do restaurace Maryša. 

Žízeň se v regionu hasí vínem. V Rajhradě vás s klidným svědomím pošleme na Rajhradské klášterní. Osvěžení po cestě čeká v Blučině v Malém domácím vinařství. Vína z ikonického kopce Výhon nabízí vinotéka pana Šťastného v květinářství na ulici Měnínské nebo vinařství pana Hanuše. 

Pivaři, vy si nenechte ujít příležitost ochutnat vzorky v blučinském pivovaru Xaver. Vinaři můžou pokračovat do židlochovického infocentra s vinotékou místních vín (a meruňkovými dárky) nebo do biovinařství k panu Válkovi do Nosislavi. 

Extra tip – snídaně na rozhledně Výhon

O téhle romantice vám prostě musíme napsat. Židlochovické turistické informační centrum ukazuje region opravdu se zápalem. Vymýšlí různé libůstky a v červnu pořádají snídani u rozhledny. Účastníci čekají na rozhledně na východ slunce, podává se čerstvé pečivo s meruňkovou marmeládou (jistě, z meruněk z místních sadů) a k tomu hrají pidlikáči, jak se u nás na Brněnsku říká muzikantům. No prostě romantika až na půdu. Zaujali jsme vás? Poptejte se na akci přímo v turistickém centru Židlochovice. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (131.7 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení
Židlochovicko - mapka s popisem pdf (1.17 MB) Stáhnout