Brněnsko Go from Brno Utrhněte si meruňku ze stromu

Utrhněte si meruňku ze stromu

Kumquat, liči, kaki, karambola, nashi... Znáte tyhle exotické druhy ovoce? Ne? Nestyďte se. Raději dopřejte dětem pořádnou českou meruňku! A na to jsou machři v Židlochovicích. 

Kde?

RTIC ŽIDLOCHOVICE 

Co a jak?

Ve zdejším infocentru mají z meruněk snad všechno… Džem pro malé, meruňkovici pro velké. Kromě toho samozřejmě prodávají tradiční turistické známky, mapy atd. Součástí centra je vinotéka, díky které ochutnáte vína místních vinařů.

Vybaví vás (nejen meruňkovými) radami, co v okolí vidět a zažít. Upozorní vás na akce v okolí – na ty menší i na každoroční proslulé MERUŇKOBRANÍ! Každý rok má jiné téma, i když hlavní roli hraje pokaždé místní meruňka. Klasické plněné meruňkové knedlíky můžete ochutnat jen tak, nebo zasoutěžit o Knedlíkového krále. Ale dobrot z voňavého oranžového ovoce servírují místní tolik, že u knedlíků určitě nezůstanete. To právě na židlochovickém Meruňkobraní se historicky poprvé na světě rozléval sekt z meruněk...

A právě úsilí zdejšího šlechtitele meruněk přineslo uznávanou odrůdu „Fenzova úrodná židlochovická“. Vysadili ji ve volně přístupném sadu u nového komunitního centra.

Kromě akcí místních spolků infocentrum tu a tam samo pořádá zajímavé akce. V sezoně to bývá třeba oblíbená snídaně na Akátové rozhledně na kopci Výhon. Při rozbřesku se rozhlédnete po kraji z pořádné výšky a k snídani ochutnáte mimo jiné džem z místních meruněk.

V infocentru nakoupíte chutné dárky z výletu, který si můžete naplánovat podle některé naší trasy.

Kdy? 

Ideální čas: červenec

Mapa
GPS
49.0374333N, 16.6194819E