Gofrombrno, výlety z Brna, Židlochovicko, Památník písmenictví

Památník písemnictví na Moravě

Klášterní knihovna, co bere dech

Rajhradský klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Stálá expozice památníku představuje moravské písemnictví v průběhu minulých 10 století. Klenotem expozice je bez debaty zrestaurovaná historická knihovna. Opatruje středověké rukopisy i moderní literaturu. Celkem neuvěřitelných 65 tisíc svazků!

Památník je expozicí literatury psané tady na Moravě – od nejstarších rukopisů z konce 9. století po moderní velikány jako Masaryka, Seiferta, Nezvala nebo Kunderu. V muzeu najdete mnoho nečekaných pokladů. Jedním takovým je korespondence secesního mistra Alfonse Muchy, který měl kořeny v blízkých Ivančicích. A že na své rodiště ani v dobách největší slávy nezapomněl a rád přijížděl na návštěvu, dokazuje právě rozsáhlá korespondence uložená tady v památníku. Ze starých pokladů je to například antifonář královny Alžběty Rejčky ze 14. století. 

Mezi návštěvníky je bestsellerem mechanický historický globus a šestnácticiferníkové hodiny. Jak vznikaly rukopisy na pergamenu? To vám ukáže filmové ztvárnění zasazené do kulis středověkého skriptoria. V multimediální expozici uslyšíte staroslověnštinu, jazyk zásadní i pro naši dnešní moderní češtinu.

Mapa
GPS
49.0892231N, 16.6156492E