Gofrombrno, výlety z Brna, Rosa coeli

Rosa coeli

Mystický klášter v Dolních Kounicích

Založili ho roku 1181 pro sestry premonstrátského řádu. Během husitských válek ho vypálili, následně opravili, poté zanikl, následně ho strahovští premonstráti chtěli vzkřísit, ale po požáru roku 1703 ho zanechali jeho osudu. Zkrátka, tahle stavba toho zažila tolik, že je jasné, proč tu dnes citlivější jedinci cítí tak silné vibrace. 

Dnešní zřícenina má obrovské, doslova magické kouzlo. Kromě toho má chrám velkou architektonickou hodnotu. Vypravte se sem na komentovanou prohlídku nebo si vše projděte sami. Asi neodoláte a hlavně nacvakáte parádní fotky. Prastaré kamenné zdi porostlé bujným břečťanem, nezastřešené torzo hlavní lodě, zachovalé schodiště… romantika non plus ultra! Konají se tu i noční koncerty pod širým nebem s dokonalou akustikou. Doslova vás šimrá po celém těle. Kdo tu zažil třeba folkový koncert, ví přesně, o čem je řeč. 

I když je památka zříceninou, mimo otevírací dobu se sem nedostanete, tak si ji před výletem na webu zjistěte. Celoročně si ale můžete objednat v místním infocentru prohlídku mimo oficiální otevíračku jak do kláštera, tak kounické synagogy a celého města.

Mapa
GPS
49.0689903N, 16.4713322E