Brněnsko Go from Brno Tišnovsko Hrad Pernštejn a nedvědický stříbrný poklad

Hrad Pernštejn a nedvědický stříbrný poklad

Dva klenoty, které musíte vidět

Jeden z nejfotogeničtějších hradů naší země. Jeden z nejčastěji obsazovaných filmových hradů ČR. Jeden z nejvýznamnějších hradů Moravy. A výčet superlativů by mohl pokračovat do aleluja. Pernštejn je prostě klenot a kdo ho navštívil, zklamán neodešel.

Nechali ho v gotickém slohu postavit majitelé erbu zubří hlavy – páni z Pernštejna. Po dlouhá staletí hráli důležitou roli v politickém dění českého království. Hrad od 13. století upravovali a dostavovali a vylepšovali… až do podoby romantického bydlení pánů z Mitrova v 19. a 20. století. Přesto se exteriér moc nezměnil, měnily se hlavně interiéry (my říkáme: naštěstí).

A vás dnes v 21. století průvodci vezmou do historie hradu a jeho pověstí a možná potkáte místní bílou paní. (Někteří přísahají, že ji tu potkali, ale věřte lidem, když jde o strašidlo.) Minimálně ji ale uvidí děti, pokud s nimi absolvujete okruh Ztratila se bílá paní… 

Rok 2021 je zásadním rokem otevření velkoryse zrekonstruovaných zahrad! Projděte si je sami nebo s průvodcem. Kromě zeleně uvidíte drobné stavby jako čínský pavilon nebo turecké lázně. 

Hlavně se ale nezapomeňte zastavit v nedvědickém infocentru! Vystavují zdejší stříbrný poklad. Tradují se tu dvě pohádky. Šel jeden chlapík do lesa a tam zakopl o džbán plný stříbrných mincí. Byl to poctivec od kosti, tak si poklad nenechal a odevzdal ho. A vy si ho dnes můžete prohlédnout právě v nedvědickém infocentru. Mají tu i malou výstavku náčiní používaného při těžbě a zpracování zdejšího mramoru (byl z něj postaven hrad Pernštejn i doubravnický kostel). Druhá pohádka pro děti se jmenuje Korálky komorné Elišky, hrací kartu si můžete stáhnout zde.   

Mapa
GPS
49.4509142N, 16.3182508E