Brněnsko Go from Brno Tišnovsko Cyklovýlet na Pernštejn

Cyklovýlet z Tišnova na Pernštejn

Výlet krajinou, kde se nestačíte kochat – přírodou i architektonickými skvosty

Dnes vás vytáhneme na jednodenní cyklistický výlet, který vydá za tři jiné. Vydejte se malebnou krajinou Tišnovska na jeden z nejkrásnější hradů České republiky. Hrad Pernštejn má navíc nově zrekonstruované zahrady a je to pecka! Po cestě potkáte ještě unikátní most a osvěžíte se v klášterní kavárně nebo pivovaru Porta coeli. No, na tenhle výlet budete dlouho vzpomínat...

Souhrné informace

Délka trasy
22,2 km
Časová náročnost
1:40 h

K Bráně nebes a dál

Vyrážíte z Brna? Naskočte na hlavním nádraží do vlaku S3 nebo R9 a vystupte v Tišnově. A tady nasedněte na kola. Část trasy vede po sjízdných lesních cestách. Od nádraží vyrazíte na sever okolo tratě a dál po cyklostezce kolem Svratky. Po necelých 2 kilometrech zahněte doleva přes most ke klášteru Porta coeli. 

Cisterciácký klášter prezentuje všechny hlavní stavební styly. Základ je románsko-gotický a je to destilovaná nádhera. Však je také areál Porta coeli jednou z nejvýznamnějších stavebních památek ČR. Ve 13. století ho založila královna Konstancie coby ženský cisterciácký klášter. Je tu ostatně pohřbena i se synem Přemyslem. I dnes tu žije komunita sester cisterciaček. 

Bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí vám vyrazí dech. Asi nejcennější stavební část kláštera je kapitulní síň a v ní prastarý čtenářský pult z kamene. Atmosféra vás tak pohltí, že možná budete mít pocit, že vidíte řeholnici v jednoduchém rouchu, jak se sklání nad vzácným spisem. 

Na prohlídku nebo na caffe latté?

V každou celou hodinu vás provedou gotickým jádrem kláštera (ale musíte být aspoň tři zájemci) – kostelem, kapitulní síní a nádhernou křížovou chodbou s rajskou zahradou. Samostatně přístupné jsou stálé expozice a sezónní výstavy v Podhoráckém muzeu v budově bývalého proboštství. 

Duchovní rozjímání doporučujeme završit příjemně světskou aktivitou – návštěvou Klášterní kavárny nebo Klášterního pivovaru!

Po prohlídce se vraťte přes řeku na cyklostezku a pokračujte do Borače. (V Borači se koukněte na železný příhradový most.) A přes historický Doubravník dojedete až do Nedvědice a na hrad Pernštejn.  (V Doubravníku stojí za bližší prozkoumání hlavně kostel Povýšení sv. kříže. Je z modrého nedvědického mramoru, vybudovali ho samotní páni z Pernštejna jako svou rodovou hrobku. O nedvědickém mramoru vám povíme o chlup níž.) 

Za pokladem do infocentra

V Nedvědici v místním infocentru vystavují zdejší stříbrný poklad. Tradují se tu dvě pohádky. Šel jeden chlapík do lesa a tam zakopl o džbán plný stříbrných mincí. Byl to poctivec od kosti, tak si poklad nenechal a odevzdal ho. A vy si ho dnes můžete prohlédnout právě v nedvědickém infocentru. Mají tu i malou výstavku náčiní používaného při těžbě a zpracování zdejšího mramoru (byl z něj postaven hrad Pernštejn i už zmíněný doubravnický kostel). Druhá pohádka pro děti se jmenuje Korálky komorné Elišky, hrací kartu si můžete stáhnout zde.   

A teď už to máte na Pernštejn jen kousek. Zahrál si ve více než 50 filmech, tak to stoupání, které máte před sebou, stojí za to. 

A jak zpátky? 

Vlakem ze stanice Nedvědice (linka S31) do Tišnova a odtud do Brna.

Gastro tipy pro pernštejnský trip

Pozor, jste na Tišnovsku. V lokalitě bohaté na pivovary všech velikostí! Do pivovaru Kvasar v Senticích se chodí na medové pivo. Tišnovské pivo sbírá jednu cenu za druhou, Grádo se může pochlubit i pivními lázněmi. Pivovar Květnice se nebojí experimentovat s méně známými pivními styly, zatímco Doubravník vaří poctivý žitný ležák. Lomnický Genius noci fandí ovesnému ležáku a dalším specialitám v soukromém klubu pro pivomily (otevřený o víkendech). Tišnovské pivní nebe vás nadchlo? Stáhněte si u nás hrací kartu a vydejte se sbírat razítka na Tišnovskou pivní stezku.

V Nedvědici vedle infocentra nevynechejte vyhlášenou cukrárnu Milena, kam na jablečný závin jezdí gourmeti už po generace. Na parkovišti pod Pernštejnem si můžete nejen pohladit místního maskota – malinové prasátko – ale taky usednout na pivní trůn. Bistro Malinová louka si zakládá na nabídce lokálních produktů a vládne tu prázdninová pohoda.

Rádi vozíte z výletů dárky? Doporučujeme právě Malinovou louku nebo Turistické informační centrum v Tišnově – nabízí lahvová piva z celého regionu. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (162.87 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení
Tišnovsko - mapka s popisem pdf (940.55 KB) Stáhnout