Brněnsko Go from Brno Pěší výlet na pohádkový Pernštejn

Pěší výlet na pohádkový Pernštejn

Výlet krajinou tak krásnou, že by se tu mohly točit filmy. A ony se točí! 

Vydejte se krajinou Tišnovska na jeden z nejkrásnější hradů naší země (a že jich Česká republika má) – ano, Pernštejn je právem kasovní trhák. Teď s nově zrekonstruovanými zahradami je to hrad nejvyšší kategorie de luxe. Po cestě k němu uvidíte taky půvabný městys Lomnici, příhradový most, osvěžíte se v klášterní kavárně nebo pivovaru Porta coeli, okouknete nedvědický stříbrný poklad. A to je jen ochutnávka!

Souhrnné informace

Délka trasy
25,9 km
Časová náročnost
8:04 h

Výlet na Pernštejn na půl cesty (12,9 km)

Vyrážíte z Brna? Naskočte na hlavním nádraží do vlaku S3 nebo R9 a vystupte v Tišnově. A když už jsme pro vás start výletu vymysleli zrovna v tomto městě, něco vám o něm povíme. Na konci 19. století byl Tišnov pro vynikající polohu a krásné okolí vyhlášen klimatickým místem a postavili tu sanatorium a vodoléčebný ústav. Pobývali tu kulturní velikáni jako Halas nebo Janáček. Dnes je sanatorium nemocnicí, která si zahrála v Četnických humoreskách – stejně jako zdejší secesní Jarochova vila a Villa Franke. Jste fandové architektury? Tak zaskočte ješte k významné funkcionalistické budově bývalé městské spořitelny architektů Fuchse a Kumpošta. 

Z tišnovského nádraží zamiřte na horní konec náměstí Míru, odtud po modré turistické značce pod vrchem Květnice směr Lomnička, Šerkovice a Lomnice. 

Lomnice, urbanistický skvost

Malebný městys Lomnici projděte s očima dokořán. Nejen díky rozlehlému náměstí je urbanistickou perlou jižní Moravy. Kromě zámku na ostrohu (v rekonstrukci) zde stojí velký chrám Navštívení Panny Marie, budova barokní radnice, panský hostinec, fara a pivovar. Raritou je (v Česku zřejmě jediná) socha krále piva Gambrina ve výklenku zdejšího pivovaru s jednoznačně dvojznačným názvem Genius noci. 

Proč dávají Židé na náhrobky kamínky

Silnou atmosféru místa dotváří židovská čtvrť s čtvercovým náměstím, bývalým rabinátem, synagogou a tajuplným židovským hřbitovem. Ten má téměř tisíc kamenných náhrobků. (Všimli jste si tady nebo na jiných židovských hřbitovech kamínků na náhrobcích? Židé místo květin a svíček jako připomínku, že se za zemřelé modlí, pokládají na náhrobky právě kamínky.)

Po prohlídce půvabného městečka se vydejte po zelené turistické značce přes Veselský chlum, je to pasáž krásných výhledů až k řece Svratce. Dorazíte do Borače, kde můžete nasednout na vlak zpět do Tišnova (linka S31) a odtud do Brna. Nebo vás zlákáme ještě na pokračování až na Pernštejn? Pak přeskočte očima na pokračování výletu níž, čeká vás Brána nebes a v cíli hrad hollywoodského formátu. 

Pěšky na Pernštejn údolím Svratky (12,6 km)

Do Borače dojdete pěšky v rámci předchozího výletu nebo tu vystoupíte z vlaku z Tišnova. V Borači se koukněte na železný příhradový most, pak se držte červené turistické značky. Zavede vás až do Nedvědice nádhernými partiemi kolem Svratky přes historický Doubravník. (V něm stojí za bližší prozkoumání hlavně kostel Povýšení sv. kříže. Je z modrého nedvědického mramoru, vybudovali ho samotní páni z Pernštejna jako svou rodovou hrobku. O nedvědickém mramoru vám povíme ještě o kousek dál.) 

Cestou potkáte krytý dřevěný most v Černvíru. Je to nejstarší krytá dřevěná lávka na Moravě a je z roku 1718. Most toho za ta staletí zažil až až. Třeba požár, ale taky přestřelku mezi Němci a místními partyzány na konci 2. světové války. 

Za pokladem do infocentra

V Nedvědici v místním infocentru vystavují zdejší stříbrný poklad. Tradují se tu dvě pohádky. Šel jeden chlapík do lesa a tam zakopl o džbán plný stříbrných mincí. Byl to poctivec od kosti, tak si poklad nenechal a odevzdal ho. A vy si ho dnes můžete prohlédnout právě v nedvědickém infocentru. Mají tu i malou výstavku náčiní používaného při těžbě a zpracování zdejšího mramoru (byl z něj postaven hrad Pernštejn i už zmíněný doubravnický kostel). Druhá pohádka pro děti se jmenuje Korálky komorné Elišky, hrací kartu si můžete stáhnout zde.   

A teď už to máte na Pernštejn jen kousek. Zahrál si ve více než 50 filmech, tak to stoupání, které máte před sebou, stojí za to. 

A jak zpátky? 

Vlakem ze stanice Nedvědice (linka S31) do Tišnova a odtud do Brna.

Gastro tipy pro pernštejnský trip

Pozor, jste na Tišnovsku. V lokalitě bohaté na pivovary všech velikostí! Do pivovaru Kvasar v Senticích se chodí na medové pivo. Tišnovské pivo sbírá jednu cenu za druhou, Grádo se může pochlubit i pivními lázněmi. Pivovar Květnice se nebojí experimentovat s méně známými pivními styly, zatímco Doubravník vaří poctivý žitný ležák. Lomnický Genius noci fandí ovesnému ležáku a dalším specialitám v soukromém klubu pro pivomily (otevřený o víkendech). Tišnovské pivní nebe vás nadchlo? Stáhněte si u nás hrací kartu a vydejte se sbírat razítka na Tišnovskou pivní stezku.

V Nedvědici vedle infocentra nevynechejte vyhlášenou cukrárnu Milena, kam na jablečný závin jezdí gourmeti už po generace. Na parkovišti pod Pernštejnem si můžete nejen pohladit místního maskota – malinové prasátko – ale taky usednout na pivní trůn. Bistro Malinová louka si zakládá na nabídce lokálních produktů a vládne tu prázdninová pohoda.

Rádi vozíte z výletů dárky? Doporučujeme právě Malinovou louku nebo Turistické informační centrum v Tišnově – nabízí lahvová piva z celého regionu. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (227.5 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení
Tišnovsko - mapka s popisem pdf (940.55 KB) Stáhnout