Brněnsko Go from Brno Tišnovsko Cisterciácké opatství Porta coeli

Cisterciácké opatství Porta coeli

Klášter „Brána nebes“ z roku 1233

Jen projdete kousek od Tišnova Bránou nebes v Předklášteří, připomenete si, jaká krása je románsko-gotický styl. Cisterciácký klášter prezentuje všechny hlavní stavební styly. Základ je právě románsko-gotický a je to koncentrovaná nádhera. Však je také areál Porta coeli jednou z nejvýznamnějších stavebních památek ČR. Ve 13. století ho založila královna Konstancie coby ženský cisterciácký klášter. Je tu ostatně pohřbena i se synem Přemyslem. 

Osud kláštera ale nebyla idylická procházka dějinami. Po období rozkvětu přišly husitské války, třicetiletá válka, císař Josef II. klášter zrušil, pak v jeho zdech sídlila textilní továrna, roku 1860 se sem cisterciačky vrátily… aby komunisté klášter opět zrušili. Ale po roce 1989 se sem komunita sester opět vrátila a sídlí zde dodnes. 

Upřímně vám doporučujeme prohlídku kláštera v rámci návštěvy zdejšího Podhoráckého muzea. (Prohlídky startují v každou celou hodinu a stačí, když budete alespoň tři zájemci.) Bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí vám vyrazí dech. Asi nejcennější stavební část kláštera je kapitulní síň a v ní prastarý čtenářský pult z kamene. Atmosféra vás tak pohltí, až možná budete mít pocit, že vidíte řeholnici v jednoduchém rouchu, jak se sklání nad vzácným spisem. 

A co pověstná třešnička na dortu na závěr? Zavítejte do Klášterní kavárny nebo do Klášterního pivovaru!

Mapa
GPS
49.3536414N, 16.4008600E