Brněnsko Go from Brno Slavkovsko a Bučovicko Cyklovýlet za krásami Ždánického lesa

Cyklovýlet za krásami Ždánického lesa

Malebná krajina Slovácka chytne za srdce. Výlet vás zavede do Motýlího ráje i za papoušky tří kontinentů, prodýchnete plíce v pořádném Ždánickém lese a možná si skočíte i na trubičky do Sym(f)onie, na hvězdárnu ve Ždánicích nebo do Vrbasova muzea za generálem Laudonem. Bude to plejáda zážitků, tak se na to dobře vyspěte!

Souhrnné informace

Délka trasy
25 km
Časová náročnost
6 hodin

Dnes si užijete přírodu!

Na 26kilometrový výlet Z Brna vyrazte vlakem z hlavního nádraží v Brně do Slavkova linkou S6. Výlet můžete začít ve Slavkově, nebo si cestu zkrátit a z vlaku vystoupit až v Křižanovicích. Zde jeďte podle cykloznačení 5098. Penzion na Zeleném statku v Rašovicích vás prima osvěží. Odtud vystoupejte po trase 507 kolem Jalového dvora až na hřeben Ždánického lesa, zde zahněte doprava po cyklotrase 473 zvaná Těšanka. (Mimochodem je to dávná obchodní stezka vyšlapaná kupci, pašeráky i partyzány.)

Ždánice, zdánlivě malá ves na konci světa

Ždánice jsou tak trochu na konci světa – přesněji na úpatí Ždánického lesa na malebném Slovácku. Přímo ve Ždánicích zaskočte na energetickou vzpruhu – do cukrárny Symonie, kde servírují i dobroty, kterými jsou Ždánice proslulé. Ano, řeč je o nadýchaných sněhových trubičkách a kremeších! 

Ráj pro motýly i lidi

A po sladkém ráji vstupte hned u městského úřadu do Motýlího ráje. Začátkem léta vás bude po cestě provázet až 84 druhů denních motýlů. (Nejlepší měsíc na návštěvu je červen, kdy místní louky kvetou, radost pohledět.) Větší koncentraci sametových křidélek v zemích českých nenajdete. Naučná stezka navíc vede unikátním biotopem plným starých políček a mezí. Romantika, přátelé! A ty místní duby… Statní velikáni tu rostou celá staletí. 

Ve Ždánicích běžte ještě do hvězdárny a planetária. Není tu tolik světelného smogu jako v okolí velkých měst, proto jsou podmínky na sledování příznivé. Máte s sebou děti? Svůj hvězdný zážitek si můžete vybrat prostřednictvím naší hrací karty „15 tipů na zážitky“.

Není zámek jako zámek

V místním renesančním zámku nenajdete kastelána, ale Vrbasovo muzeum. Zní to jako nuda? Cha! V suterénu najdete odpovědi na záludné otázky. Možná ne na to, co dělají žáby v zimě, ale zato zda se točí rychleji vodní nebo větrný mlýn. A taky co má se Ždánicemi společného slovutný generál Laudon. K vidění jsou sbírky napoleonská, numismatická, archeologická, etnografická, entomologická, přírodovědná, petrografická, keramická, řemesel či cechů. Máte s sebou na výletě psího parťáka? Pozor, tohle muzeum je dog-friendly a chlupáč může na prohlídku s vámi!

Nejbarevnější zoo

Po nečekaně našlapaných Ždánicích sjeďte ještě do Bošovic. Místo barevných motýlích křídel tu najdete ještě barevnější křídla ptačí. Jedinou papouščí zoo v Evropě s krasavci ze 3 kontinentů! A pak už na vlak do Újezdu u Brna a domů.
 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (112.06 KB) Stáhnout

Délka trasy: 26,2 km

Soubory ke stažení