Brněnsko Go from Brno Slavkovsko a Bučovicko Motýlí ráj a hvězdárna ve Ždánicích

Motýlí ráj a hvězdárna ve Ždánicích

Nápadně krásná lokalita nenápadných Ždánic

Ždánice jsou tak trochu na konci světa – přesněji na úpatí Ždánického lesa na malebném Slovácku. Malé městečko, přitom toho má v repertoáru pro výletníky nečekaně hodně. Hned u městského úřadu vstupte do Motýlího ráje. Začátkem léta vás bude po cestě provázet až 84 druhů denních motýlů. Jejich popis najdete na informačních tabulích. Nejlepší měsíc na návštěvu je červen, kdy místní louky kvetou, radost pohledět. Větší koncentraci sametových křidélek v zemích českých nenajdete. Naučná stezka navíc vede unikátním biotopem plným starých políček a mezí. A ty místní duby… Statní velikáni tu rostou celá staletí. Cesta jako z pohádky vás zavede k rozcestí Oříšek. Tady se napojte na druhou naučnou stezku, která vám ukáže Ždánický les v celé jeho kráse

Ve Ždánicích běžte ještě do hvězdárny a planetária. Není tu tolik světelného smogu jako v okolí velkých měst, proto jsou podmínky na sledování příznivé. Máte s sebou děti? Svůj hvězdný zážitek si můžete vybrat prostřednictvím naší hrací karty 15 tipů na zážitky.

A kdybyste měli ještě pořád energii a čas, ve ždánickém zámku čeká Vrbasovo muzeum. Je to ráj pro sběratele. Uvidíte přes 6 tisíc exponátů! Památky na generála Laudona, pohyblivé modely mlýnů, parních strojů, středověké vesnice atd.

Závěrečnou třešničku na dortu uloupněte v cukrárně Symonie, kde servírují i dobroty, kterými jsou Ždánice proslulé. Ano, řeč je o nadýchaných sněhových trubičkách a kremeších! 

Mapa
GPS
49.0657414N, 17.0378486E