Brněnsko Go from Brno Slavkovsko a Bučovicko Zámek Slavkov

Napoleonův balkon na slavkovském zámku

Odkud pronesl císař vítěznou řeč

Prohlédněte si zámecký balkon. Právě odtud promluvil Napoleon po vítězné bitvě ke svým vojákům. Přitom večer PŘED bitvou tu pořádali ples a převahou si byli jistí rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I. Holt pýcha předchází pád...

Je to tak. Ve slavkovském zámku hraběte Kounice přenocovali na konci roku 1805 všichni tři císaři! Spojenci – rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I. – zde v předvečer bitvy pořádali ples a o výhodě početní převahy nepochybovali... A Napoleon? Ten zde nocoval až po bitvě. Neslavil, ples nepořádal. Připravoval si svou slavnou deklaraci, jejíž text stojí v Paříži na vítězném oblouku. A stejně jako Napoleon po vítězné bitvě ke svým vojákům, můžete i vy ze zdejšího balkonu zvolat „To byl velký muž!“ (A on velký opravdu byl, protože měřil kolem 170 cm, a to na tehdejší poměry byl spíš nadprůměr – zapomeňte jednou provždy na fámu, že byl Napoleon mrňous.)  

Prohlídka parádních historických sálů má i variantu pro děti. Rozhodně doporučujeme i procházku po nádherném parku s nově zrestaurovanými sochami. Chcete to akčnější? Stáhněte si hrací kartu a zahrajte si v zahradách hru Příběhy do kamene tesané. Nebo přijeďte na prosincové vzpomínkové akce s rekonstrukcí historických událostí spojených s bitvou u Slavkova.

Mapa
GPS
49.1547997N, 16.8745169E