Brněnsko Go from Brno Pěšky slavkovským bojištěm

Pěšky slavkovským bojištěm

Pořádný výšlap místy, kde přepsal Napoleon mocenské rozdělení Evropy

Vydejte se na na místa spojená se slavnou bitvou tří císařů. Postavte se pod balkon zámku Slavkov a představte si, co cítili přeživší francouzští vojáci, když k nim odtud Napoleon po vítězné bitvě promlouval… Na kávu vyšlápněte k Mohyle míru věnované ne vítězům, ale všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Nad hrnkem cappuccina můžete rozjímat o zbytečnosti válek a zaskočit ještě na nevšední multimediální expozici, která vám konečně vysvětlí, co Napoleonovo vítězství znamenalo pro celou Evropu.

Souhrnné informace

Délka trasy
17,7 km
Časová náročnost
4:58 h

Nejdřív vlakem, pak po svých

Na výlet vyrazte vlakem (z hlavního nádraží v Brně) do Slavkova u Brna. Než vyrazíte po stopách slovutné bitvy tří císařů, nechejte na sebe dýchnout vůni Francie ve zdejším barokním zámku v krásných, volně přístupných zahradách.

Prohlédněte si zámecký balkon. Právě odtud promluvil Napoleon po vítězné bitvě ke svým vojákům. Přitom večer PŘED bitvou tu pořádali ples a svou převahou si byli jistí rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I. 

Prohlídka parádních historických sálů má i variantu pro děti. Rozhodně doporučujeme i procházku po nádherném parku s nově zrestaurovanými sochami. Máte s sebou děti, chcete to akčnější? Stáhněte si hrací kartu a zahrajte si v zahradách hru Příběhy do kamene tesané

Ze Slavkova po zelené

Od zámku vede zelená turistická značka do Křenovic. Právě zde mají sochu ruského vojevůdce maršála Kutuzova. (Kutuzov byl vrchním velitelem spojeneckých rakousko-ruských vojsk.) Značka pokračuje do kopce na Krchůvek a Bojiště. Jsou to místa posledního odpočinku stovek padlých vojáků... A pak kolem pomníku tří císařů až na Pratecký kopec. Na památku bitvy tří císařů zde vyrostla Mohyla míru.

Nevšední Mohyla míru

Evropsky ojedinělý válečný památník uprostřed Slavkovského bojiště, přitom s mírovým vzkazem. Nepostavili ho ani hrdinným vítězům, ani statečným poraženým. Ztělesňuje pietu za veškeré životy ztracené ve válce. Stojí na bojišti jako memento válek a na počest veškerých padlých v Napoleonově vítězné bitvě u Slavkova 1805. Zajděte nejen do místní kavárny, ale také na multimediální expozici „Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805“ – nebojte se suchopárné přehlídky dat, čeká vás nevšední zážitek! Pochopíte, jak se po tomto konfliktu změnily hranice tehdejších států a mocenské poměry celé Evropy.  

A kam na nejbližší vlak směr domov? Sejděte po žluté do stanice Hostěrádky-Rešov.

Něco (nejen) pro děti

V elegantní zahradě slavkovského zámku si zahrajte prima hru Příběhy do kamene tesané. Není o Napoleonovi, ale také v ní vystupují velikáni… samotní antičtí bohové. Hrací kartu a informace ke hře dostanete v turistickém infocentru v zámku nebo stahujte tady na našem webu. 

Gastro tipy po cestě

Kavárna u Mohyla míru, Golfhotel  Austerlitz, Slavkovský pivovar, cukrárna a kavárna U tří císařů ve Slavkově.

Prohlídka slavkovského bojiště s průvodcem

Nechce se vám pročítat Wikipedii, rádi byste se o napoleonské spanilé jízdě dozvěděli první poslední? Unikátní poznávací okruh a průvodce vás zavedou přes bitevní pole až na slavkovský zámek. Během odborného výkladu se dozvíte, jak probíhala bitva tří císařů v prosinci 1805 a proč se díky ní zapsal Napoleon Bonaparte navždy do evropské historie. Objednávky na rezervace@zamek-slavkov.cz, info na www.zamek-slavkov.cz.

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (82.88 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení