Gofrombrno, výlety z Brna nejlepší akce široko daleko 1805

Slavkov 1805

Bitvu u Slavkova-Austerlitz, která se odehrála v roce 1805 nedaleko Brna, znáte také jako „bitvu tří císařů“. Napoleon na Slavkovsku triumfoval, když porazil spojenecká vojska rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Svým vítězstvím se stal vládcem Evropy.

Aktuální termín
30. 11. 2024

Brno – Tvarožná – Slavkov u Brna

REKONSTRUKCE BITVY U TVAROŽNÉ, AKCE VE SLAVKOVĚ A SPOUSTA DOPROVODNÉHO PROGRAMU

Napoleon 19. listopadu dorazil do Brna. Spěchal, aby co nejdříve vyprovokoval jednu velkou bitvu, v níž hodlal porazit početně silnějšího protivníka. To proto unikl kleštím, jimiž mu hrozilo Prusko! Pokud by se spojilo s rusko-rakouským vojskem na Moravě, byla by Napoleonova situace nepoměrně horší... Při pobytu v Brně se měl Napoleon dozvědět, že nad francouzsko-španělským loďstvem mezitím u Trafalgaru zvítězil admirál Nelson. Možná i proto se tak soustředil na co nejdokonalejší přípravu bitvy a válečné lsti, pomocí které slavně zvítězil. 

A že ten Napoleon i po víc než dvou stovkách let vypadá pořád tak dobře… aneb Každoročně se u Slavkova-Austerlitz znovu sejdou tisíce příznivců živé historie z celého světa (mnozí v dobových uniformách), aby sobě i světu připomněli tehdejší události. Rekonstrukce bitvy v podání spolku Austerlitz je vždy monumentální zážitek! Slavkovské bojiště se znovu vrací do doby, kdy krajinou táhly armády tří císařů – o autentickou atmosféru se stará tisícovka nadšenců z celého světa. Slyšíte koně ržát, kanony střílet ohlušující dělové rány, z replik dobových zbraní se linou oblaka kouře… Zúčastníte se i vy působivé přehlídky vojsk v šik uniformách? 

A že vám vrtá hlavou, kde slavné císařské trio nocovalo? Vypravte se na zámek ve Slavkově. Dozvíte se, že rakouský císař a ruský car tu spali noc před bitvou, francouzský císař naopak až po bitvě. Čeká tu na vás speciální program Tenkrát ve Slavkově a na webu www.1805.cz pak desítky dalších akcí k výročí bitvy. 

Mapa
GPS
49.1917700N, 16.7714572E