Brněnsko Go from Brno Cyklovýlet na slavné zámky Slavkov a Bučovice

Cyklovýlet na slavné zámky Slavkov a Bučovice

Jednodenní výlet krajem, kde se psala historie Evropy

Projeďte na kole místa, kam jezdí návštěvníci z celého světa (samozřejmě často mluví francouzsky). Rozhlédnete se po proslulém Slavkovském bojišti jako Napoleon, nasajte silné emoce na Mohyle míru, odpočiňte si v nádherné zahradě zámku Slavkov a jako bonus si  zahrajte prima hru, v bučovickém zámku okoukněte zajíce běhající po stropě Zaječího pokoje. Čeká vás královský výlet!

Souhrné informace

Délka trasy
29,3 km
Časová náročnost
1:55 h

Pojďte uctít životy zmařené v boji

Na 27kilometrový výlet Z Brna vyrazte vlakem z hlavního nádraží v Brně do Šlapanic nebo do Slavkova linkou S6. Od nádraží ve Šlapanicích se dejte po cyklotrase Napoleonova přes Ponětovice do obce Prace. Zde zahněte do kopce k Mohyle míru. 

Nevšední Mohyla míru

Evropsky ojedinělý válečný památník uprostřed Slavkovského bojiště, přitom s mírovým vzkazem. Nepostavili ho ani hrdinným vítězům, ani statečným poraženým. Ztělesňuje pietu za veškeré životy ztracené ve válce. Stojí na bojišti jako memento válek a na počest veškerých padlých v Napoleonově vítězné bitvě u Slavkova 1805. Zajděte nejen do místní kavárny, ale také na multimediální expozici „Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805“ – nebojte se suchopárné přehlídky dat, čeká vás nevšední zážitek! Pochopíte, jak se po tomto konfliktu změnily hranice tehdejších států a mocenské poměry celé Evropy.

A teď kochání výhledy do kraje

Z mohyly se vraťte do obce Prace a pokračujte po cyklotrase 5097 na Křenovice. Čekají vás nádherné výhledy do pohodové krajiny. Pochopíte Napoleonovu strategii – právě tady chtěl svést bitvu, protože měl ideální přehled o situaci. 

Na místě zvaném Krchůvek, kde leží vojáci padlí v bitvě u Slavkova, najdete také prastarý smírčí kříž na Zlaté hoře. Pokračujte do Křenovic. Po cestě minete sochu maršála Kutuzova, ruského vojevůdce a Napoleonova protivníka. V Křenovicích máte dvě možnosti, jak dojet do Slavkova. Kratší (v terénu neznačená) je cesta přes popravčí vrch a pak po silnici 416 přímo k zámku. Delší cesta do Slavkova je značena jako Brněnska 5097. Vede přes Hrušky a Vážany nad Litavou, kde je slabý provoz, ale ústí na velmi frekventovanou silnici č. 46.

A kam ve Slavkově?

Už se těšíte na zámek, tak máme pár tipů: Prohlédněte si zámecký balkon. Právě odtud promluvil Napoleon po vítězné bitvě ke svým vojákům. Přitom večer PŘED bitvou tu pořádali ples a svou převahou si byli jistí rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I. 

Prohlídka parádních historických sálů má i variantu pro děti. Rozhodně doporučujeme i procházku po nádherném parku s nově zrestaurovanými sochami. Chcete to akčnější? Stáhněte si hrací kartu a zahrajte si v zahradách hru Příběhy do kamene tesané.

Před další etapou do Bučovic vyzrajte na hlad a žízeň

Po prohlídce slavkovského zámku se vydejte Bučovickou ulicí. Před další cestou se můžete posilnit ve Slavkovském pivovaru. Ze Slavkova vede bezpečná cyklostezka až do Bučovic. Zdejší dominantou je zámek s půvabnou zahradou, kde si každoročně připomínají neobvyklé vítězství: V roce 1645 ubránila zámek pouhá hrstka úředníků, myslivců a měšťanů proti početní převaze švédského oddílu. (Když se sem vydáte v červnu, každoročně si akci připomínají jako „Bučovice 1645: Dobývání zámku“ www.facebook.com/Bucovice1645.) V samotném zámku najdete kuriozitu v podobě Zaječího pokoje, kde „po stropě běhají zajíci“ a půvabnou renesanční zahradu. 

A jak zpátky? 

Vlakem z Bučovic směr Brno, linka S6, R56.

Něco (nejen) pro děti

V elegantní zahradě slavkovského zámku si zahrajte prima hru Příběhy do kamene tesané. Není o Napoleonovi, ale také v ní vystupují velikáni… samotní antičtí bohové. Hrací kartu a informace ke hře dostanete v turistickém infocentru v zámku nebo stahujte tady na našem webu

Gastro tipy po cestě

Kavárna u Mohyly míru, Golfhotel  Austerlitz, Slavkovský pivovar, cukrárna a kavárna U tří císařů ve Slavkově.

Prohlídka slavkovského bojiště s průvodcem

Nechce se vám pročítat Wikipedii, rádi byste se o napoleonské spanilé jízdě dozvěděli první poslední? Unikátní poznávací okruh a průvodce vás zavedou přes bitevní pole až na slavkovský zámek. Během odborného výkladu se dozvíte, jak probíhala bitva tří císařů v prosinci 1805 a proč se díky ní zapsal Napoleon Bonaparte navždy do evropské historie. Objednávky na rezervace@zamek-slavkov.cz, info na www.zamek-slavkov.cz

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (126.63 KB) Stáhnout
Soubory ke stažení